Zwierzę

Tytuł oryginalny:
Animal
Autor:
Lisa Taddeo
Tłumacz:
Agata Zano
Wydawca:
Wydawnictwo Agora (2021)
ISBN:
978-83-268-3791-3
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
5.0

Kiedy żonaty kochanek Joan popełnia na jej oczach samobójstwo, kobieta ucieka z Nowego Jorku i wyrusza na poszukiwania Alice, jedynej osoby, która może pomóc jej zrozumieć przeszłość naznaczoną męską dominacją i okrucieństwem. Na zalanych żarem wzgórzach Los Angeles Joan powraca do koszmarnych wydarzeń z dzieciństwa, kładących się cieniem na całym jej życiu. Jednocześnie w niej samej dojrzewa decyzja, by w końcu wziąć odwet na patriarchalnym świecie.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Bolesna lektura ale bardzo cenna
  • Lisa Taddeo, wcześniej znana z reportażu Trzy kobiety, tym razem postanowiła spróbować swoich sił w powieściopisarstwie. W Zwierzę czerpie inspirację ze swojej pierwszej książki, z rozmów z kobietami, ich tajemnic i skrytych wyznań. • W powieści śledzimy losy jednej z nich - Amerykanki Joan. Kiedy bohaterka na własne oczy widzi samobójczą śmierć kochanka, ucieka z miasta w poszukiwaniu Alice, mając nadzieję, że ta pomoże jej pojąć otaczający je świat. W słonecznym LA próbuje zrozumieć wydarzenia z dzieciństwa, ich wpływ na swoje dorosłe życie oraz sens patriarchalnego świata. • Zwierzę to feministyczny, kobiecy głos w amerykańskiej literaturze pięknej. Przepełniony buntem, złością i intymnością. Historia refleksyjna i do bólu szczera, dotycząca nas wszystkich.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo