Złota królowa:

Elżbieta Łokietkówna

Autor:
Dorota Pająk-Puda
Lektorzy:
Magdalena Emilianowicz
Anna Konieczna
Wyd. w latach:
2021 - 2024
Wydane w seriach:
AudioBook
ISBN:
978-83-675-0193-4, 978-83-7779-756-3
978-83-7779-757-0
Autotagi:
audiobooki
beletrystyka
biografie
CD
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
MP3
powieści
proza
Więcej informacji...
5.0 (2 głosy)

W czasach gdy niewiasta odbywa jedną podróż w życiu albo do nowo poślubionego mężczyzny, albo do klasztoru, ona zwiedza Akwizgran, Marburg, Pragę, bywa w Neapolu, bawi w Tyrolu, a Rzym wita ją jak cesarzową.

W świecie, gdzie królowie drżą przed papieżem i cesarzem, ona jednemu jawnie grozi, a drugiego regularnie strofuje.

Elżbieta zna smak miłości, żałoby, straty i porażki, ale i moc największych ludzkich namiętności: pieniędzy i władzy. Nie dziwne więc, że dokonuje niemożliwego – zagnieżdża na Wawelu nową dynastię i królem Polski czyni niewiastę.

Kim zatem była Elżbieta Łokietkówna, córka Władysława Łokietka, siostra Kazimierza Wielkiego, królowa Węgier, babka Jadwigi Andegaweńskiej, najpotężniejsza Polka w dziejach, o której wciąż milczą podręczniki?

Oto kolejna próba opowiedzenia losów wielkich kobiet zapomnianych przez historię.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Kim była Elżbieta Łokietkówna, córka Władysława Łokietka, siostra Kazimierza Wielkiego, królowa Węgier, babka Jadwigi Andegaweńskiej, najpotężniejsza Polka w dziejach, o której wciąż milczą podręczniki? • Autorka w swoich poprzednich książkach opowiada o kobietach, o których historia trochę zapomniała - Sonce, ostatniej żonie Jagiełły, i Elżbiecie Rakuszance - zwanej matką królów Europy. • Tytułowa Złota Królowa to Elżbieta Łokietkówna, kobieta która potrafiła grozić papieżowi, kłócić się z cesarzem, żyć według swojego pomysłu w czasach, kiedy jedyną rolą właściwą tej płci była rola matki i gospodyni. Dorota Pająk Puda ma niesamowity talent do przedstawiania historii tak, że czytelnik ma wrażenie uczestniczenia we wszystkim, fabularyzowania faktów, urealniania postaci. Z kart książki wyziera postać kobiety, która mimo narzuconego małżeństwa, tragedii rodzinnych i niekorzystnych wichrów dziejowych, potrafiła żyć pełnią życia i korzystać z każdej okazji, którą to życie przed nią stawiało. • Książka, od której nie mogłam się oderwać.
  • Elżbieta, siostra Kazimierza, niezwykle silna, mądra i kochająca. W jakich okolicznościach i pomiędzy jakimi ludźmi było jej spędzić długie życie znajdziecie w tej książce. Jeśli sądzisz, że zanudzisz się w tej opowieści, nic bardziej mylnego. Spróbuj, a zobaczysz że było warto.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Dorota Pająk-Puda
Lektorzy:Magdalena Emilianowicz Anna Konieczna
Wydawcy:Aleksandria Media (2024) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2023) Wydawnictwo MG Ewa Malinowska-Grupińska (2021) IBUK Libra (2021) Legimi (2021) ebookpoint BIBLIO (2021) Wydawnictwo MG Ewa Dorota Malinowska-Grupińska
Serie wydawnicze:AudioBook
ISBN:978-83-675-0193-4 978-83-7779-756-3 978-83-7779-757-0
Autotagi:audiobooki beletrystyka biografie CD czytak dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 11 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo