• Kim była Elżbieta Łokietkówna, córka Władysława Łokietka, siostra Kazimierza Wielkiego, królowa Węgier, babka Jadwigi Andegaweńskiej, najpotężniejsza Polka w dziejach, o której wciąż milczą podręczniki? • Autorka w swoich poprzednich książkach opowiada o kobietach, o których historia trochę zapomniała - Sonce, ostatniej żonie Jagiełły, i Elżbiecie Rakuszance - zwanej matką królów Europy. • Tytułowa Złota Królowa to Elżbieta Łokietkówna, kobieta która potrafiła grozić papieżowi, kłócić się z cesarzem, żyć według swojego pomysłu w czasach, kiedy jedyną rolą właściwą tej płci była rola matki i gospodyni. Dorota Pająk Puda ma niesamowity talent do przedstawiania historii tak, że czytelnik ma wrażenie uczestniczenia we wszystkim, fabularyzowania faktów, urealniania postaci. Z kart książki wyziera postać kobiety, która mimo narzuconego małżeństwa, tragedii rodzinnych i niekorzystnych wichrów dziejowych, potrafiła żyć pełnią życia i korzystać z każdej okazji, którą to życie przed nią stawiało. • Książka, od której nie mogłam się oderwać.
  • Elżbieta, siostra Kazimierza, niezwykle silna, mądra i kochająca. W jakich okolicznościach i pomiędzy jakimi ludźmi było jej spędzić długie życie znajdziecie w tej książce. Jeśli sądzisz, że zanudzisz się w tej opowieści, nic bardziej mylnego. Spróbuj, a zobaczysz że było warto.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo