Lalani z dalekich mórz

Tytuł oryginalny:
Lalani of the distant sea
Autor:
Erin Entrada Kelly
Tłumacz:
Maria Jaszczurowska
Ilustracje:
Lian Cho
Wydawcy:
Wydawnictwo Literackie Oficyna Literacka Noir sur Blanc (2021)
Legimi (2021)
ebookpoint BIBLIO (2021)
ISBN:
978-83-08-07290-5, 978-83-08-07418-3
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
5.0

Urzekająca, pełna pierwotnej magii powieść bestsellerowej autorki, nagrodzonej Medalem Johna Newbery’ego.

Są dzieci stworzone do wielkich czynów i walki ze złem. Ale Lalani do nich nie należy. Gdyby sama miała wybierać, wskazałby na swoją przyjaciółkę, Veydę. Jej nie jest straszna wznosząca się nad ich wyspą mściwa góra Kahna ani budząca grozę mgła, która na północy pochłania żeglarzy poszukujących bardziej gościnnej krainy. A jednak to właśnie Lalani będzie musiała opuścić rodzinną Sanlagitę i wyruszyć w niebezpieczną podróż. Podczas podobnej wyprawy przed laty zginął jej ojciec.

Czy dziewczynce uda się pokonać przeciwności i przetrwać? Jakie mityczne stworzenia spotka na swojej drodze? Wytyczy własną ścieżkę, czy pogodzi się z losem? I czy odnajdzie legendarne bogactwa góry Isa, by ocalić mieszkańców wioski i wyleczyć mamę?

Lalani z dalekich mórz to piękna, inspirowana filipińskim folklorem opowieść o przyjaźni, odwadze i poszukiwaniu własnej tożsamości. Must read dla wielbicieli Dziewczynki, która wypiła księżyc pióra Kelly Barnhill oraz powieści Kiran Millwood Hargrave Dziewczynka z atramentu i gwiazd.

Erin Entrada Kelly – amerykańska pisarka filipińskiego pochodzenia. Autorka nagradzanych książek dla dzieci. Za Hello, Universe otrzymała w 2018 roku Medal Johna Newbery’ego. Lalani z dalekich mórz to jej pierwsza powieść fantasy.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Niektórzy rodzą się, by szukać przygód. A innych przygody znajdują same. • Dwunastoletnia Lalani mieszka wraz z matką na wyspie Sanlagita, gdzie dzieci karmione są strachem przed górą Kahna, opowieściami o bestii bez oczu i marzeniami o krainie szczęśliwości za morzem. Na początku historii nikt z wyspiarzy nie podejrzewa głównej bohaterki o cechy takie jak odwaga czy bohaterstwo. Prędzej wskazaliby na jej przyjaciółkę Veydę albo każdego innego chłopca z wyspy. Jednak życie bywa nieprzewidywalne. Gdy matka dziewczynki zachoruje, to Lalani wyruszy w niebezpieczną wyprawę. Podobną do tej, podczas której zginął jej ojciec. Czy dwunastolatce uda się ocalić mamę? Jakie przygody czekają ją w trakcie? Czy w legendach, które tak uwielbia, kryje się ziarno prawdy? • Lalani z dalekich mórz to urzekająca, fantastyczna opowieść dedykowana młodszej młodzieży, ale i wielu starszych czytelników wyciągnie z niej lekcje. Baśniowa historia inspirowana filipińskim folklorem, z pięknymi czarno-białymi ilustracjami wykonanymi ręką Lian Cho.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo