Bałtyk

Autor:
Rafał Jankowski
Ilustracje:
Justyna Hołubowska-Chrząszczak
Wydawca:
Wydawnictwo Zielona Sowa (2020-2021)
ISBN:
978-83-8240-060-1
Autotagi:
druk
ikonografia
książki
publikacje popularnonaukowe
5.0

Książka opowiada o morzu, jakie nie wszyscy znamy. Bałtyk zwykle kojarzy nam się z zimną, nieprzejrzystą wodą, piaszczystymi plażami, flądrą z kutra i helskim fokarium. Ale wybrzeże bałtyckie i morze to także: fiordy, rafy i klify, zatopione wraki statków, ptasie zimowiska, focze żłobki oraz ciekawa kultura krajów, które mają do niego dostęp. Książka dla każdego, kto kocha morze i dla wszystkich, którzy chcą lepiej poznać Bałtyk. Bo przecież mieszkać nad Morzem Bałtyckim i nie wiedzieć, że ono: czasem potrafi dymić, brzmi nie tylko szumem fal, często ma dość egzotycznych gości, jest domem krewetek, byczej babki i kura diabła, i że nie zawsze było morzem… Atuty: zaskakujące fakty o Bałtyku; książka o walorach edukacyjnych, która pozwala dzieciom poznać polskie (choć nie tylko) morze; ciekawie podane przyrodnicze fakty; zachwycające ilustracje, zbliżone do naturalistycznych; wiadomości dostosowane do możliwości poznawczych dziecka.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książka zachwyca rodzica. :) Zachwyca estetyka natu­rali­styc­znyc­h, ale pozostających w kontakcie ze sztuką rysunku ilustracji, zachwyca szeroki zakres poruszanych zagadnień i rzetelność informacyjna podana tak zgrabnie, że chce się czytać. • Książka nie przebodźcowuje, nie musi być czytana "od deski do deski" - można spokojnie otworzyć na wybranym zagadnieniu/ilustracji i chłonąć. Ja sama książkę przewertowałam już wielokrotnie. Znalazłam też jednak niejeden punkt zaczepienia do zainteresowania nią najważniejszego Małego Odbiorcy - na razie jeszcze zbyt małego na więcej jak ilustracje i parę ciekawostek (bardziej opowiedzianych niż przeczytanych), ale też zbyt ważnego, by pakować do głowy chłam współczesnych odrealnionych treści dla najmłodszych. • Polecam szczególnie rodzicom i dzieciom zainteresowanym Bałtykiem, tematyką morską lub szerzej - przyrodniczą. Docenią ją rodzice prowadzący swoje dzieci w duchu pedagogiki Montessori lub mający dzieci w edukacji domowej.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo