Dlaczego nikt nie widzi, że umieram:

historie ofiar przemocy psychicznej

Autor:
Renata Kim
Wydawcy:
Wydawnictwo WAB - Grupa Wydawnicza Foksal (2021)
Wydawnictwo W. A. B (2021)
ISBN:
978-83-280-8890-0, 978-83-280-8995-2
Autotagi:
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
4.0 (3 głosy)

Nieuchwytna forma maltretowania Przemoc psychiczna odbywa się po cichu. Na pozor wszystko jest w porządku, ale ofiara jest poddawana nieustannej presji, upokarzana, wykorzystywana. To nic, że sprawca nie bije. Tak manipuluje jej psychiką, że doprowadza ofiarę do stanu, w ktorym zaczyna ona kwestionować własną poczytalność. Odbiera jej wiarę w siebie, a to często boli bardziej niż ciosy. Bardzo wiele Polek zostało tak wychowanych, że kiedy idą w dorosłe życie, są wręcz gotowe na toksyczne związki. Kiedy taka kobieta spotyka kogoś, kto jej mowi, że ją kocha, że jest ważna, oddaje mu się cała, przekonana, że nareszcie jej życie się odmieniło. A kiedy on zaczyna ją krytykować, wpada w popłoch, bo oto wysłał jej komunikat: beze mnie jesteś nikim. Więc stara sie go ugłaskać i zadowolić. Ofiara szybko przestaje w siebie wierzyć. Bo najpierw on pozwolił jej uwierzyć, że jest wyjątkowa, a potem brutalnie odepchnął. Ale nie odchodzi od niego, bo kto ją teraz zechce? Co jej zostanie? Pustka? Więc tkwi w toksycznej relacji, a on przesuwa granice coraz dalej, poddaje ją kolejnym próbom. I stopniowo ona jest coraz bardziej zalękniona, a on rosnie, jest jak balon nadmuchany lękiem kobiety, jak wampir emocjonalny wysysający z niej wszystkie siły. Niszczy jąi nie ma wyrzutów sumienia.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Czyta się szybko. Temat trudny. To takich rzeczy powinna się młodzież uczyć na etyce czy na godzinie wychowawczej. A dorośli powinni nadrobić braki i też po to sięgnąć. Domowe obozy koncentracyjne, za przyzwoleniem społeczeństwa, ot co.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo