Coraz ciemniej:

ekstremiści w sieci

Tytuł oryginalny:
Going dark
the secret social lives of extremists,
Autor:
Julia Ebner
Tłumacz:
Adrian Zieliński
Wydawcy:
Polityka (2020)
Legimi (2020)
ISBN:
978-83-64076-99-2, 978-83-958672-0-0
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
publikacje popularnonaukowe
4.5 (2 głosy)

Wzbiera fala antyliberalnego radykalizmu. Olbrzymią rolę odgrywa w tym Internet jako narzędzie komunikacji wszelkiego rodzaju ekstremistów, którzy kwestionują porządek społeczny oparty na prawach człowieka i świeckich formach państwowości. Julia Ebner jest analityczką w londyńskim Instytucie Dialogu Strategicznego, gdzie zawodowo śledzi internetowe strony i akcje rozmaitych grup ekstremistycznych. Postanowiła jednak wejść głębiej w „ciemną sieć”. Po to by lepiej rozpoznać sposoby działania przeciwnika. W tej niebezpiecznej wędrówce przez świat wirtualny, ale i w tak zwanym realu, Ebner stworzyła kilka różnych tożsamości, dzięki którym przenika do kilkunastu grup i organizacji, od skrajnie prawicowej Generacji Tożsamości, przez antyfeministyczne Tradycyjne Żony, po islamskie Oblubienice Dżihadu. Po pokonaniu bariery rekrutacji na zakodowanych kanałach uczy się hakerskich sztuczek i manipulowania mediami, słucha porad, jak być posłuszną żoną. Czasem jej aktywność wykracza poza sieciowe czaty. W Wiedniu śledzi wybory do austriackiego parlamentu w towarzystwie jednego z liderów Generation Identity, w Londynie dyskutuje o przyszłości brytyjskiej odnogi tej organizacji, w niemieckim Ostritz bierze udział w festiwalu muzycznym neonazistów „Tarcza i Miecz”. Bywa demaskowana, szantażowana i zwalniana z organizacji za niesubordynację. Coraz ciemniej Julii Ebner pokazuje sprawność ekstremistów w informacyjnej walce o umysły i serca ludzi epoki Internetu. Obnaża mechanizmy typowania, rekrutacji, weryfikacji i socjalizacji nowych członków grupy. Stawia pytania o źródła rosnącej popularności radykałów i możliwość skutecznego oporu nie tylko w cyfrowym świecie. Stawka jest wysoka.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Autorka od lat działa na forach grup ekst­remi­styc­znyc­h, pokazuje mechanizmy ich działania, werbunku, radykalizacji przekonań. Daje wskazówki jak zabezpieczać się przed rozwojem niebezpiecznych scenariuszy - zamachów, terroru.
  • Pokazuje od środka jak działają grupy ekstremistów, książka skupia się na ruchach skrajnej prawicy i ich metodach działania. Warta przeczytania dla każdego, zwłaszcza dla aktywnie korzystających z internetu oraz zain­tere­sowa­nych­ polityką i socjologią. Przystępny język.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo