Cymanowski chłód

Autorzy:
Magdalena Witkiewicz
Stefan Darda
Wydawca:
Wydawnictwo Filia (2019-2020)
ISBN:
978-83-8195-245-3, 978-83-8195-375-7
978-83-8195-407-5
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
rodzina
4.0 (2 głosy)

Śnieg zasypie. nikt się nie dowie... Mistrzowskie połączenie powieści obyczajowej i thrillera intryguje nieprzewidywalną fabułą i porywa brawurowymi zwrotami akcji. Końcówka 2018 roku. Pensjonat prowadzony przez Jerzego Zawiślaka i jego wybrankę przygotowuje się do zimowego sezonu, który powinien dać trochę wytchnienia i pozwolić na spokojne przygotowanie ich ślubu. Okoliczne lasy zastygają w mroźnym letargu, jezioro skuwa lód, ziemia jest skryta pod śnieżnym całunem. Ale chłód panuje tylko na zewnątrz. Niektórzy mieszkańcy i goście pensjonatu „Cymanowski Młyn” skrywają sekrety, które miały nigdy nie wyjść na jaw, a które z każdą chwilą są coraz bliżej odkrycia… Kim tak naprawdę jest Anna? Kogo obawia się Kostuch? Czy Formellowie dotrzymają złożonej przez Jakuba obietnicy? I w jaki sposób dziecku Moniki i Macieja może zagrozić tajemnica starego naszyjnika z szafirem? Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • To cz. II cyklu : CYMANOWSKI MŁYN , reklamowana jako połączenie thrillera i powieści obyczajowej. Ale w fabule odnajdujemy też wątki paranormalnej rzeczywistości . • Autorzy ponownie zapraszają do Cyman na Kaszuby, do pensjonatu Zawiślaka i jego narzeczonej Anny. Akcja rozgrywa się w listopadzie 2018 roku, kiedy na Pomarlisku zapada "chłód"- spadająca temperatura i sypiący śnieg - a w oddali jeszcze ciągle oznaki jesieni. Ta anomalia pogodowa ma zabobonne znaczenie : "to co zostało zakopane, zasypane śniegiem, nie ma prawa ujrzeć światła dziennego". • Nie tylko zewnętrzny "chłód" strzeże tajemnic, ale i goście w pensjonacie też mają swoje tajemnice , podobnie jak duchy żyjące wespół z nimi. Bohaterem wiodącym w tej części jest Adam Kostuch, wychowanek Zawiślaka, pracownik pensjonatu i od pewnego czasu szantażowany przez sklepikarkę. • POLECAM tę powieść pełną tajemnic i tajemniczych bohaterów. Powieść z Kaszubami i ich starymi wierzeniami w tle, lasami i bagnami pełnymi niespodzianek.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo