Jeśli zatęsknię

Autor:
Anna Ficner-Ogonowska
Wydawca:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2020)
ISBN:
978-83-240-6012-2
Autotagi:
beletrystyka
druk
książki
powieści
proza
4.1 (9 głosów)

Czasami trzeba dać losowi drugą szansę. Gdy odnajdziesz prawdziwą miłość nawet najtrudniejsze przeszkody nie zatrzymają Cię na drodze do szczęścia. „Jeśli zatęsknię” to wciągająca i przejmująca opowieść o życiu i wszystkich jego barwach. Kiedy przychodzą trudne zmiany, łatwo zanurzyć się w bezdennej rozpaczy i przestać wierzyć, że nawet najboleśniejsze rany leczy czas. Jednak w największym nieszczęściu można poszukiwać szczęścia. Któregoś dnia wschodzi słońce, wiatr przegania chmury, wraca tęsknota za uczuciami. Wtedy wystarczy pamiętać, że w każdej chwili może pojawić się ktoś, dzięki komu życie nabierze znów sensu. Trzeba tylko wpuścić go do swojego świata. Powieść Anny Ficner-Ogonowskiej tętni emocjami. Pozwala zrozumieć, że nic nie dzieje się bez przyczyny, daje siłę, by odnaleźć światło, nawet gdy otacza cię największy mrok.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Cieszę się, że w aktualnym czasie sięgnęłam po ten tytuł. W moją potrzebę otaczania się teraz pozycjami niosącymi nadzieję i opowiadającymi o uczuciach, wpasowała się doskonale. • ⛵ • Fabuła opowiada historię 40-letniej Anki, cieszącej się uznaniem psycholożki, która właśnie przeżywa rozstanie z partnerem. Artur decyduje się bowiem zakończyć romans i wrócić do żony, która spodziewa się dziecka. Z tego przebiegu sprawy najbardziej cieszy się Mańka- jedna z przyjaciółek porzuconej, która od dawna odradzała jej związek z żonatym mężczyzną. • Mańka pomaga też Ance w przygotowaniach do wakacji w Chorwacji, corocznej , katamaranowej wyprawy licealnych przyjaciół. Uczestniczą w niej także Basia - redaktor podręczników szkolnych, Kasia - fizjoterapeutka oraz Rafał- jedyny rodzynek w paczce. Rafał, jako kapitan zabiera też co roku dodatkowego, pierwszego oficera. Tym razem do ekipy dołącza Rafał, najmłodszy uczestnik wyprawy, którego z Anką połączy coś więcej. • ⛵ • Opowiedziana historia jest słodko-gorzka, znajdziecie w niej zarówno momenty radosne, wzruszające jak i pełne nieszczęścia. Obserwując historię Anki, ale też Mańki dostrzec można, że nawet po największej burzy wychodzi w końcu słońce. W książce pokazany jest też obraz miłości "po przejściach", tej ostrożnej, bez infantylnych uniesień i skakania na głęboką wodę (choć niejako od skoku do wody się zaczyna). • ⛵ • Moją uwagę bardzo przyciągnęła natomiast postać Mańki. Ta energiczna matka trzech córek, w tym jednej, zbuntowanej nastolatki emanuje swoją kobiecością. Kobiecością dojrzałą, której Mańka jest w pełni świadoma. Mańka nadrabia również energią za resztę towarzystwa. Ta zawsze wygadana, żeby nie powiedzieć głośna, bezkompromisowa rozwódka, która ułożyła sobie życie na nowo po rozwodzie też znajduje miłość - choć nie będzie to łatwe uczucie. Mańka mówi co myśli, często w dość obcesowy sposób, ale jednak zawsze z troski o swoich bliskich. Mańka to kobieta serdeczna i ciepła, choć z charakterkiem. Postać ta ubarwia całą historię, nie tylko kolorami ubrań.
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo