Przysługa

Autor:
Beata Dmowska
Wydawcy:
HarperCollins Polska (2020)
Legimi (2020)
Harper Collins Polska (2020)
Wydane w seriach:
Natalia Korolczuk
ISBN:
9788327648310, 978-83-276-4833-4
978-83-276-4833-4
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
rodzina
3.5 (2 głosy)

Mija pół roku odkąd Natalia zamieszkała w domu Zofii, swojej nieżyjącej babki.

Zbliża się 30 czerwca – dzień, w którym według słów Zofii będzie można wykopać w ogrodzie ukryty skarb. Trzy kobiety przystępują do poszukiwań. Zamiast skarbu wydobywają jednak z ziemi ludzki szkielet. Czyje to szczątki i jak długo tam leżą?

Następnego dnia rano Marta, córka Natalii, wybiera się na konną przejażdżkę. Po drodze ma komuś wyświadczyć obiecaną przysługę. Tego dnia nie wraca do domu i ślad po niej ginie.

Tymczasem policja ustala tożsamość zakopanych zwłok i okazuje się, że to zaginiona przed siedmioma laty Nina Błaszkin, Ukrainka, która pracowała w sadzie dziadka Natalii. Dowody wskazują, że została zamordowana.

Czy ta zbrodnia ma jakiś związek ze zniknięciem Marty? I czy ma związek ze skarbem, który ukryła Zofia?

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Ksiażkę Beaty Dmowskiej pt. Przysługa" zaczęłam przeglądać • z ciekawoscią, choć nie miałam wielkiego przekonania, że ją przeczytam w całosci. I muszę przyznać, że w miarę czytania coraz bardziej wciągała mnie jej akcja i doceniałam humor sytuacyjny tej powieści. Autorka wymyśliła zgrabną fabułę, gdzie podczas szukania skarbu na posesji dziadka bohaterki o imieniu Matylda, zostaje wykopany trup młodej zaginionej przed 10 laty Ukrainki, i to dokładnie w miejscu, które ktoś wskazał jako miejsce ukrycia skarbu. Od tej chwili sprawy się juz tylko coraz bardziej komplikują, a główna bogaterka, wraz z koleżanką Karoliną, muszą rozwikłąć trudną zagadkę z przeszłości, jeśli chcą odszukac i ocalić córkę Matyldy - Martę, która też zagineła w tajemniczych okolicznosćiach. Pojawia sie tutaj mnóswto bardzo ciekawych, intrygujących postaci, I są to bardzo plastyczne, żywo opisane nieszablonowe osoby, z którymi można sie zapoznac i zaprzyjaźnić. Obrazy wydarzeń sa plastyczne, a dialogi bardzo ciekawe i zabawne. Polecam te książke jako miłą odskocznie od problemówe dnia codziennego. Mozna się dobrze bawić, pośmiać i odstresować, ale nie braknie też i dreszczyka emocji. Polecam !
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo