Kot, który bawił się w listonosza

Tytuł oryginalny:
Cat who played post office
Autor:
Lilian Jackson Braun (1913-2011)
Tłumacz:
Stanisław Kroszczyński
Wydawca:
Wydaw. Elipsa (1966-2008)
Wydane w seriach:
Dobry Kryminał
Dobry Kryminał - Elipsa
ISBN:
978-83-61226-46-8
Autotagi:
beletrystyka
druk
powieści
5.0 (2 głosy)

Jim Qwilleran niespodziewanie odziedziczył miliony... i w tej całkiem nowej, choć nie całkiem niemiłej sytuacji czuje się dość niezręcznie. Jego dwa koty syjamskie, Koko i Yum Yum, szybko przystosowały się do luksusów wielkiej rezydencji, natomiast ich opiekun stara się odnaleźć pośród wyższych sfer, zatrudniając nader ekscentryczną gospodynię. Spokoju nie daje mu tajemnicze zniknięcie pewnej pokojówki, a jego najgorsze przeczucia wkrótce potwierdza brutalne morderstwo.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Jim Qwilleran, jedyny spadkobierca fortuny Klin­gens­choo­enów­, czyli cioci Fanny, ulega nieszczęśliwemu wypadkowi podczas rowerowej przejażdżki. A wszystko dlatego, że zaczął się interesować losem młodocianej pokojówki, która pięć lat wcześniej rzekomo uciekła na Florydę. • A może raczej dlatego, że zgodnie z testamentem musi przez pięć lat mieszkać w Pickax. W przeciwnym razie cały majątek ekscentrycznej starej panny przypadnie podejrzanej instytucji ze wschodniego wybrzeża. • Kto miał motyw, aby najechać na Qwilla na pustej drodze i co tak naprawdę ukrywa atrakcyjna i nieprzeciętnie inteligentna pani mecenas, zarządzająca sprawami spadkobiercy? • Qwill zatrudnia do pomocy Panią Cobb, niezrównaną gospodynię z uprawnieniami rzeczoznawcy antyków. Zaś koty… tym razem przeżywają fascynację listami, które codziennie wpadają do hollu przez otwór w drzwiach. • Qwill powoli aklimatyzuje się w Pickax, a przy okazji odkrywa tajemnicę niewygodną dla pewnego starego i szanowanego miejscowego rodu.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Katarynka
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo