Świąteczny dyżur

Tytuł oryginalny:
Twas the nightshift before Christmas
Autor:
Adam Kay
Tłumacz:
Katarzyna Dudzik
Wydawcy:
Insignis Media (2019-2020)
Legimi (2019-2020)
ISBN:
978-83-66071-02-5, 978-83-66360-28-0
978-83-66360-69-3, 978-83-66360-86-0
Autotagi:
druk
e-booki
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
3.9 (9 głosów)

Idą święta, gęsi przybierają na wadze, jednak prawie półtora miliona lekarzy i pielęgniarek zatrudnionych w brytyjskiej publicznej służbie zdrowia będzie musiało stawić się w pracy także w Boże Narodzenie.

W tej książce Adam Kay wraca do swoich dzienników i dzieli się z czytelnikami komicznymi, choć niejednokrotnie poruszającymi historiami, które rozegrały się za błękitną kotarą w okresie świąt.

„Świąteczny dyżur” to list miłosny adresowany do wszystkich, którzy spędzają ten najpiękniejszy czas w roku na pierwszej linii frontu publicznej służby zdrowia, wyciągając zaklinowane bobasy i bombki z różnych otworów ciała pacjentek.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Święta 🎄 nieodłącznie kojarzą nam się z rodzinnymi spotkaniami, najczęściej przy stole. Z tym nieco chaotycznym rozgardiaszem, pełnym rozmów, śmiechów i obecności drugiego człowieka. Jednak święta dla niektórych mają też inny wydźwięk - szczególnie dla lekarzy, dla których ten okres w roku to czas wytężonej pracy. Pracy ponad kontraktową liczbę godzin, często w wielogodzinnych maratonach tak, aby zadbać o dobro, zdrowie i życie pacjentów. • 💉 • Właśnie tę perspektywę przedstawia w swojej drugiej książce były ginekolog-położnik, pracujący wówczas w brytyjskich szpitalach. Opowieści Adama opatrzone dużą dawką dystansu do wykonywanego zawodu oraz znanego już z jego pierwszej książki ("Będzie bolało") humoru, pozwalają spojrzeć na pracę lekarza i szpitala z innej perspektywy. • 💉 • Adam z racji swojej specjalizacji przytacza wiele anegdot o podłożu seksualnym, na którą to sferę życia Brytyjczyków atmosfera świąteczna zdaje się wywierać spory wpływ. Eksperymenty łóżkowe, które kończą się wizytą w szpitalu, oryginalne pomysły na przyjście na świat własnych dzieci, czy umilanie sobie w najróżniejszy sposób czasu porodu to tylko niektóre z przytoczonych historii. Z całą pewnością druga część pamiętnika młodego lekarza jest mniej grzeczna i ułożona od pierwszej, jednak nie ustępuje jej w poczuciu humoru - typowo brytyjskiego, nieco czarnego, ze sporą dawką inteligentnych spostrzeżeń. • 💉 • Jeśli więc macie ochotę na świąteczną książkę, nieco inną niż wszystkie, sięgnijcie po tę pozycję 😉
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo