Aż do śmierci:

prawdziwe historie przemocy domowej, która zmusza ofiarę do zbrodni

Autor:
Daria Górka
Wywiad:
Daria Górka
Wyd. w latach:
2019 - 2019
ISBN:
978-83-66436-13-8, 978-83-66436-75-6
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
epika
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
sprawozdania
Więcej informacji...
4.2 (5 głosów)

Ta książka to głos oddany kobietom, które głosu nigdy nie miały.

Historie kobiet, które dotarły do własnych granic i z ofiar przeistoczyły się w katów.

Przez lata zamiast pocałunków od męża otrzymywały uderzenia w twarz, a zamiast czułych słów słyszały wyzwiska. Były bite, kopane, poniżane, zastraszane, okaleczane i zmuszane do prostytucji. Taki los zgotowali im ich mężowie i partnerzy, ci sami, którzy wielokrotnie wyznawali im miłość.

„Czułam ból, fizyczny i psychiczny, przeszywający. Potem pojawiła się złość i wstręt do człowieka, który mi to robi, i do samej siebie. Na koniec przyszła nienawiść i wstyd”.

Nie wszystkie pamiętają chwilę, w której coś w nich pękło i odpowiedziały przemocą na przemoc. Nie rozumieją, dlaczego akurat wtedy chwyciły za nóż.

„To chodziło o wszystko, o całe życie. W tym momencie każde doświadczenie ze mnie wypłynęło. Doszłam do swojej własnej granicy”.

Daria Górka, reporterka TVN24, przedstawia wnikliwą analizę życia ofiar przemocy domowej. Dziennikarka próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie o to, dlaczego krzywdzone kobiety latami tkwią przy swoich oprawcach. Przygląda się narastającemu cierpieniu i bezradności, które w którymś momencie stają się nie do zniesienia i prowadzą do zbrodni.

„Ci, którzy wiedzieli, co dzieje się w naszych czterech ścianach, wiedzieli też, że do tej tragedii i tak by doszło. Tylko myśleli, że role kata i ofiary będą odwrócone”.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Z takich reportaży warto wyciągnąć wnioski jakie są konsekwencje nadużywania alkoholu, zażywania narkotyków i godzenia się na przemoc. • Zupełnie inna sprawa jest z ofiarami przemocy bez nałogów, a inna z takimi, które razem ze swoimi sprawcami piły wódkę i brały narkotyki. • Ofiary przemocy bez nałogów cierpią z powodu przemocy i nie mogą liczyć na pomoc państwową. Należy im się współczucie. Nawet jak swoim sprawcom zadają cios nożem w afekcie albo samoobronie, to nie wymagają resocjalizacji, tylko samej terapii dla ofiar przemocy w warunkach wolnościowych. • Natomiast dla ofiar przemocy, które razem ze swoimi sprawcami piły wódkę i brały narkotyki oraz godzą się na przemoc kończy się zabójstwem w amoku alkoholowym albo narkotykowym oraz wyrokiem od 8 do 15 lat. • Zamierzam przeczytać tą książkę, żeby wyciągnąć wnioski, jaka jest szansa takich ofiar przemocy na wyjście z nałogu i resocjalizację.
  • Jedynie kilka procent osadzonych w polskich więzieniach to kobiety (ok. 3%). Ze statystyk wynika, że większość kar orzekanych jest w związku z przestępstwami przeciwko zdrowiu i życiu - co 10 osadzony za zabójstwo jest kobietą. Skąd bierze się ten, wyższy niż wynikałoby z ogólnej proporcji, udział kobiet w tym waśnie rodzaju przestępstw? Albo raczej: dlaczego ofiara staje się sprawcą? Za opisanymi w reportażu historiami stoi przemoc domowa, często była ona obecna już w domu rodzinnym skazanych kobiet. Jest to wnikliwa analiza przyczyn, które doprowadziły bohaterki reportażu do zbrodni, a także wartościowy rys psychologiczny ofiar przemocy domowej. "Ta książka to głos oddany kobietom, które głosu nigdy nie miały"... Mocny i rzetelny reportaż. Inspirująca pozycja dla osób chcących zająć się tematem od strony naukowej.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Daria Górka
Wywiad:Daria Górka
Wydawcy:Mova (2019) Wydawnictwo Kobiece Łukasz Kierus (2019) Legimi (2019) ebookpoint BIBLIO (2019) Mova - Wydawnictwo Kobiece (2019)
ISBN:978-83-66436-13-8 978-83-66436-75-6
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna literatura stosowana powieści reportaże sprawozdania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 7 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo