Atomowe nawyki:

drobne zmiany, niezwykłe efekty

Tytuł oryginalny:
Atomic habits
an easy & proven way to build good habits & break bad ones,
Autor:
James Clear
Tłumacz:
Piotr Cieślak
Wydawcy:
Wydawnictwo Galaktyka (2019-2029)
Legimi (2020-2023)
ebookpoint BIBLIO (2019-2023)
ISBN:
978-83-7579-738-1, 978-83-7579-752-7
978-83-7579-779-4, 978-83-7579-738-1
Autotagi:
3.9 (8 głosów)

Atomowe nawyki to sprawdzona i poparta naukowymi dowodami metoda kształtowania dobrych przyzwyczajeń i wyzbywania się złych nawyków.

„Fundamentem książki jest model nawyków składający się z czterech kroków (wskazówka, pragnienie, reakcja i nagroda) oraz czterech praw zmiany zachowania, które z tych kroków wynikają.

Przedstawione przeze mnie założenia stanowią zintegrowany model bazujący na naukach kognitywnych i behawioralnych. Moim zdaniem, jest to jeden z pierwszych modeli ludzkiego zachowania, który uwzględnia wpływ na nawyki zarówno bodźców zewnętrznych, jak i wewnętrznych emocji. Choć niektóre terminy mogą być ci znane, jestem przekonany, iż szczegóły – oraz zastosowanie czterech praw zmiany zachowania – wskażą ci nowe podejście do nawyków".

Praktyczna. Inspirująca. Motywująca. Książka Jamesa Cleara to błyskotliwie napisany, wsparty teorią behawioryzmu poradnik prezentujący skuteczne podejście do budowania nawyków. Ta fascynująca lektura pozwala zrozumieć mechanizmy kierujące naszym codziennym zachowaniem. Na kanwie inspirujących przykładów James Clear pokazuje, jak drobne nawyki decydują o naszym życiu – często wiele lat później. Fenomenalna książka o tym, jak odnieść sukces metodą małych kroków.

Ewa Szmidt-Belcarz, CEO Grupy Empik

W programie Akademii Psychologii Przywództwa rozwijamy paradoksalne podejście do zmiany: mikrokorekty – makroefekty. Poszukujemy zarówno na poziomie organizacji, zespołów, jak i w zarządzaniu sobą takich nawyków, których korekta może pociągnąć za sobą lawinę zmian. Ta świetna książka wpisuje się w ten nurt i dlatego gorąco ją polecam.

Jacek Santorski, twórca Akademii Psychologii Przywództwa

Książka Jamesa Cleara idealnie odzwierciedla ludzkie zachowania. Autor pokazuje, jak tworzą się nawyki i jak nimi sterować. Tajemnica osiągania trwałych rezultatów polega na stosowaniu świadomych strategii kształtujących wybrane przyzwyczajenia, zgodne z tym, kim chcemy być. Z całego serca zachęcam do przeczytania!

Jakub B. Bączek, trener mentalny

Zwycięzcy i przegrani mają te same cele. Dlaczego więc jedni wygrywają, a inni nie? Otóż tajemnica tkwi w sile nawyków i zmianach, które dokonują się na trwałe w tożsamości. „Dopóki postęp nie stanie się częścią ciebie, dopóty będzie tylko przejściowy” – stwierdza autor. James Clear przedstawia sprawdzony zestaw metod, które pozwalają stworzyć system myślenia i działania prowadzący do zmiany postrzegania siebie, a w rezultacie do osiągnięcia spodziewanych efektów. Proces, który autor przedstawia w książce, jest mi bliski od lat. Stosując w praktyce podejście kognitywistyczne, oparte na mobilizowaniu neuroplastyczności mózgu, wraz z moimi klientami głęboko doświadczam tego, że rozpoczynając od małych kroków, możemy odnosić duże osobiste zwycięstwa. Serdecznie polecam „atomową” metodę Cleara.

Maciej Bennewicz, Instytut Kognitywistyki

Zmiana nawyków nie jest łatwa. James Clear dowodzi, że podstawową rolę grają czynniki zewnętrzne. Aby nad nimi zapanować, należy je poznać, a następnie zastosować odpowiednią technikę. O tym właśnie są Atomowe nawyki. Clear prezentuje wyniki badań naukowych, przeplata je opowieściami o konkretnych osobach i konkretnych zdarzeniach, równocześnie dostarczając czytelnikowi łatwe do zastosowania narzędzia do skutecznego działania i realizacji zamierzeń.

Ewa Mukoid, Master Coach ICF, dyrektor Instytutu Mukoid

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo