Kandydat Kremla

Tytuł oryginalny:
Kremlin's Candidate
Autor:
Jason Matthews
Tłumacz:
Jan Kraśko
Wydawcy:
Wydawnictwo Świat Książki (2019-2020)
Legimi (2019-2020)
ISBN:
978-83-813-9262-4
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
4.0 (6 głosów)

Ostatnia część trylogii "Czerwona jaskółka". Szefowa rosyjskiego kontrwywiadu Dominika Egorova i jej kochanek, agent CIA Nate Nash, muszą odnaleźć rosyjskiego agenta, który ma działać w strukturach rządowych USA. Powieść nie tylko kontynuuje dzieje Dominiki i Nate’a, ale też pokazuje mechanizmy, dzięki którym Rosjanie są w stanie umieścić szpiega w dowolnej strukturze rządowej. Powieść otwiera scena, w której rosyjski prezydent Vladimir Putin planuje skrytobójstwo wysokiego rangą urzędnika USA w celu zastąpienia go kretem, którego rosyjski wywiad szykował do tej pracy przez ponad 15 lat.Dominika, Nate oraz ich koledzy z CIA trafiają na ślad tej manipulacji i muszą zdemaskować zdrajcę, zanim on bądź ona ujawni, że Dominika latami szpiegowała ma rzecz CIA.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Świetna trylogia. Zaskakujące zakończenie.
  • Od czasów carów nic się w Rosji nie zmieniło poza zmianami satrapów. Ciągła ekspansja terytorialna, brak zarządzania krajem w sposób dający ludziom jakiś przyzwoity poziom życia. Przeciętny człowiek jest tam traktowany, cytując znanego poetę radzieckiego "jednostka niczym, jednostka bzdurą" (poeta zrozumiał jednak błąd swojego rozumowania i popełnił samobójstwo - lub ktoś mu w tym pomógł). Odchodząc od głównego wątku szpiegowskiego, przedstawiona w książce korupcja ciągnie się od najniższego do najwyższego szczebla władzy i jest wpisana w geny tamtejszych ludzi, tak samo jak paniczny strach, co może z nimi zrobić (bez najmniejszego uzasadnienia) władza.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo