Rilla ze Złotego Brzegu

Tytuł oryginalny:
Rilla of Ingleside
Autor:
Lucy Maud Montgomery (1874-1942)
Tłumacz:
Anna Dorożalska
Wyd. w latach:
1998 - 2007
Wydane w seriach:
Opowieści o Ani z Zielonego Wzgórza
Autotagi:
druk
książki
powieści
Więcej informacji...
5.0

Po raz szósty witamy się z Anią Shirley, a właściwie z panią doktorową Anną Blythe, która zamieszkała z mężem Gilbertem w majątku Złoty Brzeg. Jak zwykle czekają nas zwariowane przygody. Ania pomimo dojrzałego już wielu nadal nie traci czasu jedynie na obowiązki. Towarzyszą jej dzieci: odważny Kuba, kochający Walter, a przy nim Shirley, bogobojna Nan i łatwowierna Diana oraz troszkę rozpuszczona Rilla, najsmaczniejsza „bułeczka“ w rodzinie. To właśnie ich oczami będziemy obserwować najnowsze wydarzenia z życia mieszkańców St. Glen.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Gdy w Europie wybucha pierwsza wojna światowa w Kanadzie ludzie dzielą się na dwa obozy — tych, którzy sprawę bagatelizują i nie wierzą w doniesienia oraz tych, którzy decydują się pomóc. Kobiety organizują zbiórki dla Czerwonego Krzyża, a mężczyźni postanawiają walczyć. Kolejne wiadomości nie pokrzepiają jednak serc. Powrót bliskich wydaje się coraz odleglejszym marzeniem, a wojna nie zbliża się do zakończenia. Tak jak wcześniej wszędzie była tematem numer jeden, tak z czasem coraz rzadziej pojawia się na ustach ludzi, choć wypełnia ich myśli, a działania pomocowe nie ustają. • Gdzieś w tym chaosie znajduje się natomiast Rilla. Dziewczyna niemalże z dnia na dzień musi z naiwnej, infantylnej istotki przekształcić się w kobietę odpowiedzialną, która robi, co może, gdy jej brat i wielu innych znajomych ryzykują własnym życiem. Bliscy obserwują zamianę, jaka w niej zachodzi, z mieszanką bólu i dumy. Nagle bowiem dziewczyna wykazuje się siłą, o jakiej nikt jej nie podejrzewał. Wojna jednak odciska piętno na każdym, nawet jeśli nie toczy się bezpośrednio w Kanadzie. • . • Montgomery pokazuje początkowe przekonanje o tym, że wojna potrwa zaledwie kilka miesięcy. Że doniesienia o brutalnych śmierciach mogą być przesadzone. Że zaciągnąć się trzeba, w innym wypadku można zostać nazwanym tchórzem i zdrajcą. Autorka zgrabnie ukazuje zamiany w nastrojach społeczeństwa wraz z upływem kolejnych miesięcy. A robi to przez pryzmat jednej rodziny, jednej bohaterki. • To była trudna dla emocji część. Wypełniona ciężarem pożegnań i strachem niewiadomego. U Montgomery nie ma gwarancji szczęśliwych zakończeń dla każdego, więc jako czytelnik pozostawałam w ciągłym napięciu w obawie o losy chłopców, którzy to dorośli na moich oczach. Jako ósma, ostatnia część „Rilla ze Złotego Brzegu“ nie stanowi klamerki, która zamyka całość, więc seria nie ma spójnej kompozycji, ale są w niej tytuły ważne, tak jak ten. Takie, które łamią serca i piękne odbijają rzeczywistość. To pokazuje, że Montgomery jest autorką dobrą, nawet bardzo dobrą, ale tym razem niepotrzebnie zdecydowała się na przedłużenie.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Lucy Maud Montgomery (1874-1942)
Tłumacz:Anna Dorożalska
Wydawcy:Wydaw. Literackie (2007) Podsiedlik Raniowskii Spółka (2005) Wydawnictwo Podsiedlik - Raniowski i Spółka (1998-2004) Świat Książki (2003) Wydawnictwo Podsiedlik-Raniawski i Spółka (2001) Wydaw. Podsiedlik-Raniowski i Ska (1998)
Serie wydawnicze:Opowieści o Ani z Zielonego Wzgórza
ISBN:83-7212-025-0 83-7212-026-9 83-7212-844-8 83-7311-931-0 83-7212-026 83-7212-884-8
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk epika książki literatura literatura piękna powieści proza reprodukcje zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 19 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo