Kot niebieski

Autor:
Martyna Bunda
Wyd. w latach:
2012 - 2019
ISBN:
978-83-08-06797-0, 978-83-08-06928-8
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.8 (4 głosy)

Nowa powieść Martyny Bundy, autorki wielokrotnie nagradzanego debiutu Nieczułość

Epicki rozmach, wyraziste postaci oraz trzymająca w napięciu akcja brawurowo rozpisana na siedem wieków historii

Zaczyna się w tysiąc trzysta siedemdziesiątym dziewiątym roku od samotnej wędrówki przez kaszubską puszczę i mnicha pragnącego wybudować klasztor o najsurowszej na świecie regule. Zakonnik dotrze do miejsca, które wiele lat później zostanie nazwane Kartuzami, a wraz z jego przybyciem ten niewielki skrawek ziemi, wciśnięty pomiędzy kaszubskie jeziora, stanie się areną, na której przecinają się losy z pozoru jedynie zwyczajnych bohaterów.

Targany obsesjami donator klasztoru, przeorysza Alma widziana w wielu miejscach jednocześnie, kat, który zatraca się w swojej roli, czy akuszerka budząca strach, fascynację, a w końcu nienawiść. Ich losom, od początku do końca, milcząco przyglądają się błękitne koty, które na kaszubską wieś przybyły wraz z mnichem w XIV wieku. Od siedmiu stuleci pojawiają się i znikają niczym symbol tajemniczej równowagi i ukrytej harmonii, znak powtarzania, gubienia i odzyskiwania wszystkiego w nie wiadomo którym pokoleniu, miejscu i czasie…

Martyna Bunda w mistrzowski sposób buduje i podtrzymuje napięcie między myśleniem magicznym i naukowym, między biologią a duchowością, tym co racjonalne a instynktowne. Kot niebieski to powieść intrygująca, wolna od oczywistych odniesień i ukazująca pełnię narracyjnego talentu autorki.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • We wszystkich czytanych przeze mnie recenzjach tej książki przewija się określenie "wielowarstwowa". Taka rzeczywiście jest, ale mi osobiście, gdybym miała dopiero po książkę sięgnąć, słowo to nie powiedziałoby nic. • Powieść spinają dwie klamry: tytułowy niebieski kot oraz miejsce akcji - Kartuzy. Te dwa elementy pozostają niezmiennie osadzone, mimo burzliwych czasów, wojen, osobistych tragedii bohaterów-niebohaterów. Wracają od czternastego, bodajże, wieku, aż po wiek dwudziesty. Owszem, jest to powieść historyczna, ale na plan pierwszy wysuwająca zupełnie inne elementy historii niż te, do których przywykliśmy; bitwa pod Grunwaldem to na przykład zaledwie wzmianka, ponieważ jej rezultat wpływa na losy mieszkańców klasztoru w Kartuzach, wokół którego krąży przez pewien czas powieść. • Każda z części powieści opowiedziana jest z perspektywy jednej postaci i dlatego trudno tu mówić o szczególnie zarysowanym bohaterze. Autorka zdołała jednak każdą z postaci, których wrażliwość prowadzi nas przez daną część powieści, nakreślić na tyle wyraźnie, byśmy z żalem porzucali właśnie kończącą się część. Wszystkie postaci łączy nienasycenie; u każdej coś poszło nie tak, choć zapowiadało się, że wyjdą na prostą. Czasem ogrom tej osobistej tragedii spada na czytelnika niespodziewanie, ponieważ autorka hipnotyzuje nas pięknem języka, bardzo szczegółowego. zdolnego do przenoszenia czytającego w opisywany świat, sprawiającego, że wydaje się oswojony, znajomy. • Powieść czytałam w podróży, zrywami. Często towarzyszyło mi pragnienie, by wrócić do lektury, z jednoczesnym poczuciem, że duża porcja tego tekstu to zbyt wielki ładunek emocjonalny. To pierwsze moje spotkanie z tą autorką, ale wiem na pewno, że nie ostatnie. Teraz sięgnę po "Nieczułość", a potem będę czekać na kolejne powieści.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Martyna Bunda
Wydawcy:NASBI (2019) Legimi (2019) ebookpoint BIBLIO (2019) Wydawnictwo Literackie Oficyna Literacka Noir sur Blanc (2012-2019) IBUK Libra (2012)
ISBN:978-83-08-06797-0 978-83-08-06928-8
Autotagi:beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 9 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo