Dziewczyny sprawiedliwe:

Polki, które ratowały Żydów

Autor:
Anna Herbich
Lektor:
Anna Komorowska-Kwaśniewska
Opracowanie:
Anna Herbich
Wydawcy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX (2022)
Wydawnictwo Znak Horyzont (2019)
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Wydane w seriach:
Prawdziwe Historie
Prawdziwe Historie - Znak
ISBN:
978-83-240-4242-5, 978-83-240-5766-5
978-83-240-7901-8
Autotagi:
audiobooki
biografie zbiorowe
druk
indeksy
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
4.8 (6 głosów)

Dziewczyny sprawiedliwe. Polki, które ratowały Żydów. Nowa książka Anny Herbich! Łucja wyprowadziła z getta najlepszą przyjaciółkę Belę. Rodzina Ireny pod nosem gestapowców ukrywała na strychu trzyosobową żydowską rodzinę. Nie musiały się wychylać. Mogły spokojnie przeżyć wojnę w rodzinnych domach. Nie mogły jednak patrzeć na to, jak niemieccy okupanci traktują Żydów. Polują na nich, zamykają w gettach, wysyłają do obozów koncentracyjnych na pewną śmierć. Prześladują ich znajomych, sąsiadów, przyjaciół. Niewinnych ludzi, którzy według nazistowskiej ideologii stracili prawo do egzystencji. Nie pozostały obojętne na ich cierpienie. Nie zawahały się im pomóc, mimo że ryzykowały życiem swoim i swoich najbliższych. Dziewczyny sprawiedliwe, które zrobiły to co uznały za słuszne.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Bardzo dobrze i szybko mi się czytało
  • To trzeba przeczytać. Książka pokazuje, że oprócz szmalcowników mieliśmy na szczęście całe rzesze ludzi szlachetnych i empatycznych. Ludzi, którzy narażali życie swoje i swoich najbliższych by ratować bliźnich. To było prawdziwe bohaterstwo. Takich drakońskich restrykcji Niemcy nie stosowali chyba w żadnym innym podbitym kraju.
  • Świetna książka. Zalicza się do takich, które czyta się w każdej wolnej chwili. Jedna z lepszych jakie przeczytałam, polecam też inne pozycje autorki.
  • Obowiązkowo
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo