Narzeczona z getta

Autor:
Sabina Waszut
Wyd. w latach:
2019 - 2024
ISBN:
978-83-8404-8, 978-83-245-8404-8
978-83-271-5970-0, 978-83-271-6773-6
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.0 (12 głosów)

Barbara z pozoru jest szczęśliwą młodą mężatką, która dzięki pracy swojego męża zwiedziła kawał świata. Nikt nie wie, że nosi ze sobą własne demony, które nie pozwalają jej zbyt dobrze funkcjonować. Nie mówi o swojej rodzinie ani dzieciństwie tłumiąc w sobie traumatyczne wspomnienia. Sprawy nie poprawi zakup starej szafy, skrywającej tajemnicę z okresu II wojny światowej. Szukając przedwojennych właścicieli mebla oraz kierując się sugestiami zawartymi w snach wyrusza w podróż nie tylko w głąb dziejów sławkowskich Żydów, ale również w głąb własnego umysłu. Szafa okazuje się zarówno miejscem śmierci, jak i ocalenia. Sara ukryta przez ukochanego przeżyje wojnę, zaś kilkadziesiąt lat później w szafie zginie siostra Barbary. Ale zarówno historia Żydówki zakochanej w goju, jak i rodzinna trauma znajdą swój nieoczekiwany finał.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • "Narzeczona z getta" to zarazem wstrzasajaca • i mocna, ale i subtelna, kobieca powieść opisująca odszukaną • w historii starej szafy, historię miłosci młodej, pieknej Żydówki Sary i polskiego chłopca, która rozkwitła w czasach zagłady. Główni bohaterowie, żyjący wspólczesnie, to młode małzeństwo Marcin i Barbara, którzy dostaja w spadku starą szafę. Basia zaczyna mieć sny o Żydówce Esterze, które budzą w niej mnóstwo lęku, i podążajac tropem tych tajemniczycgh wizji dociera do prawdziwej historii sprzed lat, historii uczucia młodej Żydówki Sary i Janka. Uczucie to było bardzo źle widziane, zarówno przez rodzinę żydowską, jak i polską, choć takie sytuacje miewały miejsce, ale kończyły sie zwykle zupełnym ostarcyzmem wobec nowych rodzin, które nigdzie nie były mile widziane. I w takiej własnie trudnej sytuacji sytuacji społeczno-politycznej, gdzie zaczyna sie wojna, Janek idzie na front, a rodzina Sary ulega fali przesladowań i zaglady, gina kolejni członkowie jej rodziny, Sara musi dokonać życiowych wyborów. • W powieści mamy splecione dwa wątki: pierwszy to opowieśc Basi, rozwiazującej zagadkę starej szafy, i druga to opowieść Sary, która opisuje historię ginacego świata żydowskiej społecznosci podczas II wojny światowej w Polsce. Jest to powieśc fikcyjna ale wykorzystuje pewne fakty, do których dotarła autorka ksiażki. Jak potoczyły sie losy Sary i Janka, czy Basia odkryła do konca tajemnicę starej szafy? Czy ta historia miała szczęśliwe zakończenie? Przeczytajcie koniecznie, bo warto.
  • Niezwykła opowieść, • pełna zagadek, wciągająca. • Polecam 👍
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Sabina Waszut
Wydawcy:Książnica - Oddział Publicat (2019-2024) Wydawnictwo Książnica (2019-2021) Publicat (2019) NASBI (2019) Książnica-Publicat S. A (2019) Księżnica (2019) Legimi (2019) ebookpoint BIBLIO (2019)
ISBN:978-83-8404-8 978-83-245-8404-8 978-83-271-5970-0 978-83-271-6773-6
Autotagi:beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 53 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo