Obejmie wszystko pamięć

Autor:
Joanna Gawrych-Skrzypczak
Wydawcy:
Czwarta Strona - Grupa Wydawnictwa Poznańskiego (2019)
Legimi (2019)
Wydawnictwo Poznańskie
ISBN:
978-83-66381-47-6, 978-83-66381-48-3
978836638476
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
4.0 (2 głosy)

Przeszłość skrywa wiele tajemnic. Być może nadszedł już czas, aby je odkryć?

Życie w Miętach upływa w atmosferze pełnej spokoju – Anna odnalazła szczęście u boku Łukasza, razem wychowują syna, a prowadzony przez nich pensjonat cieszy się popularnością. Aśka układa sobie życie we Włoszech wraz z ukochanym. Jednak przeszłość nie daje o sobie zapomnieć i powraca w najmniej spodziewanym momencie.

Łukasz postanawia otworzyć galerię upamiętniającą przedwojenną historię dworku. Poszukiwania śladów dawnych mieszkańców podejmie się Wiktoria – antykwariuszka, wraz z pomocą Charlesa – brytyjskiego biznesmena i właściciela kolekcji obrazów. Czy spotkanie tej dwójki coś zmieni? Jakie tajemnice kryją w sobie dawne zdjęcia odnalezione przez przypadek i kim jest adresat anonimowych listów, które od niedawna otrzymują mieszkańcy Mięt? Czy niespodziewany powrót przyjaciółki Anny z Włoch oznacza, że po raz kolejny źle ulokowała uczucia? A może przewrotny los szykuje dla niej niespodziankę?

Odpowiedź zna jedynie przyszłość, bo najpiękniejsze chwile to te, które jeszcze się nie wydarzyły…

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • cykl : KSIĘŻYC JEST KOBIETĄ • cz. I - KSIĘŻYC JEST KOBIETĄ / istnieje też szczegółowa recenzja tej powieści/ • cz. II - MOŻE KIEDYŚ , INNYM RAZEM • cz. III - OBEJMIE WSZYSTKO PAMIĘĆ • "Historia może trochę banalna, jak to zwykle bogaci przodkowie, odziedziczony dworek, samotna kobieta i wielka miłość:). Ale napisana dobrze , czyta się fajnie, wciąga i trudno ją odłożyć w trakcie czytania" • Tak o cz. I cyklu napisała /Lubimy czytać/ recenzentka Inez. Ja tę bardzo trafną wypowiedź "rozciągam" na całą serię, dodając, że akcja współczesna przeplata się z historią w tle, historią trzech pokoleń rodziny. Wraz z bohaterami nie tylko bywamy w klimatycznych Miętach , ale też w Poznaniu i Dolodach , by wędrować przez Rosję, Włochy, Francję i Anglię /Jersey/. Poznajemy zawikłane ich losy , rodzinne tajemnice skrywane latami, tajemnice często bardzo bolesne. • POLECAM tę wielowątkową serię obyczajową z historią w tle, pełną emocji , refleksji i niegasnącej nadziei, choć wybory bywają trudne, • Podpowiadam, że cykl ten należałoby czytać "po kolei" ze względu na zacieśniającą się często wielowątkowość i mnogość bohaterów.
  • Książka wciągająca i interesująca. Polecam.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo