Delikatność

Tytuł oryginalny:
Délicatesse
Autor:
David Foenkinos
Tłumaczenie:
Jacek Giszczak
Jacekk Giszczak
Wydawca:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2012-2013)
ISBN:
978-83-240-2192-5, 978832402192
78-83-240-2192-5, 978-83-240-2192-55
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
4.2 (5 głosów)

Piękna historia przypadkowego pocałunku Milion sprzedanych egzemplarzy we Francji Gdy François zaczepił Nathalie na ulicy, od razu wiedział, że ma przed sobą kobietę swojego życia. A kiedy ona zamówiła w kawiarni sok brzoskwiniowy, postanowił, że się z nią ożeni. Ich miłość była idealna. Żadnych kłótni ani rozbitych talerzy. Ale pewnego dnia szczęście zostało przerwane. François zginął w wypadku, a Nathalie rozpaczała. Uciekała w samotność, potem w pracę. Aż nagle namiętnie pocałowała Markusa. Historia tego przypadkowego pocałunku to piękna opowieść o trudnej miłości, tęsknocie za szczęściem i... delikatności.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Niepozorna, niezbyt pojemna w objętości i okładka z której bije delikatność . To właśnie książka „Delikatność” Davida Foenkinos, książka subtelna przedstawiająca w sposób niewyrafinowany historię miłości Nathalie. • François zauroczony poznaną na ulicy Nathalie w najśmielszych oczekiwaniach nie spodziewał się , iż spotkał przysłowiową „druga połówkę jabłka”. Stworzyli idealny związek, szczęście nie trwało długo, mężczyzna traci życie w wypadku. Strata męża wprowadza kobietę w stan otępienia i rozpaczy. Staje się samotnikiem a jedynie w pracy czuje ukojenie, rozpamiętuje przeszłość nie dając szansy teraźniejszości. Aż pewnego dnia podczas rozmowy w pracy z Markusem namiętnie go pocałowała. Ten pocałunek daje ujście zapomnianym pragnieniom zarówno Natalii jak i Markusowi, mężczyźnie przeciętnemu i niezbyt bogatemu, który przyciąga jednak uwagę młodej wdowy Nathalie. Powoli w sposób subtelny, delikatny zbliżają się do siebie. • Powieść została zekranizowana, chętnie obejrzała bym film aby po raz drugi poczuć magnetyzm tej historii. • Polecam !!!
  • Piękna historia przypadkowego pocałunku Milion sprzedanych egzemplarzy we Francji. Gdy François zaczepił Nathalie na ulicy, od razu wiedział, że ma przed sobą kobietę swojego życia. A kiedy ona zamówiła w kawiarni sok brzoskwiniowy, postanowił, że się z nią ożeni. Ich miłość była idealna. Żadnych kłótni ani rozbitych talerzy. Ale pewnego dnia szczęście zostało przerwane. François zginął w wypadku, a Nathalie rozpaczała. Uciekała w samotność, potem w pracę. Aż nagle namiętnie pocałowała Markusa. Historia tego przypadkowego pocałunku to piękna opowieść o trudnej miłości, tęsknocie za szczęściem i... delikatności.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo