• Niepozorna, niezbyt pojemna w objętości i okładka z której bije delikatność . To właśnie książka „Delikatność” Davida Foenkinos, książka subtelna przedstawiająca w sposób niewyrafinowany historię miłości Nathalie. • François zauroczony poznaną na ulicy Nathalie w najśmielszych oczekiwaniach nie spodziewał się , iż spotkał przysłowiową „druga połówkę jabłka”. Stworzyli idealny związek, szczęście nie trwało długo, mężczyzna traci życie w wypadku. Strata męża wprowadza kobietę w stan otępienia i rozpaczy. Staje się samotnikiem a jedynie w pracy czuje ukojenie, rozpamiętuje przeszłość nie dając szansy teraźniejszości. Aż pewnego dnia podczas rozmowy w pracy z Markusem namiętnie go pocałowała. Ten pocałunek daje ujście zapomnianym pragnieniom zarówno Natalii jak i Markusowi, mężczyźnie przeciętnemu i niezbyt bogatemu, który przyciąga jednak uwagę młodej wdowy Nathalie. Powoli w sposób subtelny, delikatny zbliżają się do siebie. • Powieść została zekranizowana, chętnie obejrzała bym film aby po raz drugi poczuć magnetyzm tej historii. • Polecam !!!
  • Piękna historia przypadkowego pocałunku Milion sprzedanych egzemplarzy we Francji. Gdy François zaczepił Nathalie na ulicy, od razu wiedział, że ma przed sobą kobietę swojego życia. A kiedy ona zamówiła w kawiarni sok brzoskwiniowy, postanowił, że się z nią ożeni. Ich miłość była idealna. Żadnych kłótni ani rozbitych talerzy. Ale pewnego dnia szczęście zostało przerwane. François zginął w wypadku, a Nathalie rozpaczała. Uciekała w samotność, potem w pracę. Aż nagle namiętnie pocałowała Markusa. Historia tego przypadkowego pocałunku to piękna opowieść o trudnej miłości, tęsknocie za szczęściem i... delikatności.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo