Kwartet szetlandzki: Błękit błyskawicy

Tytuł oryginalny:
Blue lightning
Autor:
Ann Cleeves
Lektor:
Mirosław Utta
Tłumacz:
Sławomir Kędzierski
Wydawcy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2021)
Legimi (2019)
Czwarta Strona - Grupa Wydawnictwa Poznańskiego (2018-2019)
Wydawnictwo Poznańskie
Wydane w seriach:
Kwartet szetlandzki
Seria szetlandzka
Czytak Larix
ISBN:
978-83-66278-74-5, 978-83-66278-75-2
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
powieści
proza
4.0 (6 głosów)

Czwarty tom kultowej serii od brytyjskiej mistrzyni suspensu nagrodzonej za swoje kryminały Diamentowym Sztyletem

W słynnym obserwatorium ptaków na Fair Isle zostaje odnalezione ciało kobiety. Już na pierwszy rzut oka jej śmierć wydaje się bardzo podejrzana – morderca postarał się bowiem o teatralną oprawę swojej zbrodni, wplatając we włosy ofiary ptasie pióra.

Inspektor Jimmy Perez pojawia się na Fair Isle z zupełnie innego powodu, jednak w obliczu niedawnych wypadków musi odłożyć sprawy prywatne na później. Prowadzi śledztwo w pojedynkę, a do tego musi działać szybko.

Miejscowi na wieść o szokującym morderstwie reagują strachem. Co gorsza z powodu jesiennych sztormów wyspa jest zupełnie odcięta od reszty świata. Uwięziona społeczność musi czekać na rozwój wypadków ze świadomością, że wśród niej skrywa się bezwzględny zabójca, który tylko czeka, by uderzyć ponownie.

„Mroczna i wspaniała opowieść”. The Times

„Finał szokuje”. Literary Review

„Wspaniała i klimatyczna”. The Mirror

„Lepszego thrillera detektywistycznego nie znajdziecie…” Sunday Express

„Nie oderwiecie się od tej książki”. Louise Penny

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Świetna! Seria szetlandzka z każdym kolejnym tomem się rozkręca. Zakończenie zaskakujące i wstrząsające. Polecam
  • Dobra literatura kryminalna, fajnie zapętlona intryga, wstrząsający zwrot akcji głównego bohatera cyklu aż łza poleciała … • Brawo Ann! Odważne posunięcie .
  • Gorsza książka tej autorki, mało akcji, troszkę nudna fabuła
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo