Uciekinier

Tytuł oryginalny:
Boy 87
Autor:
Ele Fountain
Tłumacz:
Iwona Libucha
Wydawcy:
Wydawnictwo Akapit Press (2019)
Akapit Oficyna Wydawnicza
ISBN:
978-83-66106-18-5
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza

Piękna, porywająca opowieść o dorastaniu i prawdziwym człowieczeństwie. Czternastoletni Shif to zwykły chłopak, który chodzi do szkoły, lubi matematykę i grę w szachy. Ale pewnego dnia w drzwiach jego rodzinnego domu stają uzbrojeni żołnierze. Od tego momentu nic już nie jest takie jak przedtem. Shif i jego najlepszy przyjaciel, Bini, muszą uciekać przed przymusowym wcieleniem do armii, podczas gdy cały kraj ogarnia wojna. Złapani, trafiają do nieludzkiego więzienia na pustyni. Mordercza wędrówka, spotkanie z handlarzami ludźmi, a w końcu - walka o życie na przeładowanejłodzi, którą uciekają uchodźcy. Bo tylko ci, którzy przeżyją, ocalą pamięć o innych.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Autor: Ele Fountain • Tytuł: Uciekinier • Tytuł oryginalny: Refugee 87 • Wydawnictwo: Akapit Press • Liczba stron: 207 • Shif to młody chłopak, który chodzi do szkoły, lubi matematykę, grę w szachy. Przyjaźni się z sąsiadem, nastoletnim Binim. Jednak w miejscu, w którym żyją, nie jest bezpiecznie. Kraj ogarnia wojna, a chłopcy mają zostać żołnierzami, mimo że mają zaledwie po czternaście lat. Uciekają z domu, jednak nie dane im jest życie na wolności – trafiają na handlarzy ludźmi, którzy zamykają ich w małym kontenerze z innymi więźniami. A to dopiero początek ich przygód… • Uciekinier Ele Fountain to powieść z gatunku literatury młodzieżowej. Głównym bohaterem jest czternastoletni Shif. To miły chłopak, który lubi się uczyć. Nastolatek szybko jednak musi dojrzeć, bo zmusza go do tego sytuacja. • Powieść pokazuje dwa plany czasowe. Poznajemy głównego bohatera, gdy mieszka jeszcze z rodziną. Widzimy – jego dziecięcymi oczami – że sytuacja w kraju jest nieciekawa. Bliscy są w niebezpieczeństwie, ich los jest niepewny, codziennie muszą stawiać czoła nowym przeciwnościom. Śledzimy też wydarzenia w niewoli. Chłopiec jest przerażony, ale ciągle ma nadzieję na lepsze dni. Jednak nie jest mu łatwo zachować chociaż cień optymizmu, ponieważ warunki, w jakich jest przetrzymywany, są nieludzkie. • Shif jest ciekawym bohaterem, którego wykreowano bardzo dobrze. Ma uczucia i nie boi się ich okazywać. Nie wszystko rozumie, ale to wypada bardzo na plus – jest w swojej niewiedzy i niepewności bardzo prawdziwy. Shif szybko musi dojrzeć, tego wymaga od niego sytuacja. W bardzo młodym wieku musi opuścić rodzinę i zacząć dbać sam o siebie. Zostaje wrzucony na głęboką wodę, ale jakoś daje radę. Z jednej strony Shif musi zająć się sobą, lecz także pamiętać o koledze. Chce też zachować resztki godności w nowych okolicznościach, co jest raczej niemożliwe. Każde wydarzenie uczy go czegoś nowego, lecz to tylko nastolatek, który tęskni za rodziną i boi się każdego dnia w niewoli. • Uciekinier to trudna powieść. Poruszono w niej tematy uchodźstwa i wojny, wcielania młodych ludzi w szeregi wojsk, siłą odbieranie ich rodzinom. Główny bohater jest młody, dzięki czemu czytelnik może zastanowić się nad tym, jak wygląda życie dzieci w miejscu, w którym trwają walki. Temat niewolnictwa również jest bardzo poruszający. Warunki, które panują w kontenerze, są uwłaczające, ludzi traktuje się jak zwierzęta. Jest też motyw rozłąki z rodziną, która dla tak młodego chłopca jest bardzo trudna. Każdy wątek, który tu przedstawiono, zmusza do refleksji. • Uciekinier to powieść młodzieżowa, ale wymagająca skupienia i uwagi, a także pewnej wrażliwości czytelnika. Temat jest trudny i przejmujący. Myślę, że po książkę mogą też sięgnąć dojrzalsi czytelnicy i nie będą rozczarowani. To piękna, porywająca opowieść, w której nie brakuje trudnych tematów. Zdecydowanie warto poświęcić jej czas.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo