Kult

Autor:
Łukasz Orbitowski
Wydawcy:
Świat Książki Wydawnictwo (2019)
Legimi (2019)
Dressler Dublin Sp. z o. o (2019)
ISBN:
978-83-8139-098-9, 978-83-8139-390-4
978-83-8139-391-1
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
książki
powieści
proza
4.7 (14 głosów)

Mistrzowska opowieść o nas samych.

1983, okres największej beznadziei Polski Ludowej. Po prowincjonalnych parafiach rozchodzi się wieść o Maryi ukazującej się na działkach w podwrocławskiej Oławie. Kościół odcina się od objawień, a generał Jaruzelski grzmi o religijnej ciemnocie. Mimo milicyjnych szykan dziesiątki tysięcy pątników nadciągają do małego miasteczka.

Prostoduszny rencista Heniek z nadludzką konsekwencją dąży do wybudowania wielkiego sanktuarium, które ma konsekrować papież Polak. Jego brat Zbyszek uporczywie lawiruje między poczuciem rodzinnej lojalności a oczekiwaniami przyjaciół, tworzących lokalną partyjno-kościelną elitę. Jego słabość do kobiet, równie silna jak miłość do żony i dzieci, to wymarzony materiał na esbecki szantaż.

Kult to najdojrzalsza powieść Łukasza Orbitowskiego, snuta z humorem i czułością. Zbeletryzowana, ale doskonale udokumentowana historia oławskich objawień jest tylko pretekstem do fascynującej opowieści o miłości i stracie, lojalności i próbie zrozumienia najbliższych. O potrzebie odkupienia win. O cudach i ich tajemnicy.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • „Kult” to napisana z dużym humorem oraz czułością opowieść o nas samych. Tło dotyczy świetnie udokumentowanej historii oławskich objawień, ujętych w zbeletryzowanej formie. Wszelkie jednak opisane w niej cuda i tajemnice stanowią tylko pretekst do naprawdę dojrzałej i fascynującej refleksji, jaką snuje na kartach swej powieści autor na temat miłości, straty, lojalności, próbie zrozumienia najbliższych, a także potrzebie odkupienia win. Jest rok 1983, gdy na działkach pod Wrocławiem dochodzi do objawień Maryi. Mimo negacji objawień przez Kościół oraz głosów władz Polski Ludowej mówiących o religijnej ciemnocie tysiące wiernych nadciąga do Oławy, by stać się świadkami prawdziwego cudu. Od tej pory pewien prostoduszny rencista Heniek z ogromnym uporem stara się zrealizować swój plan, dotyczący wzniesienia wielkiego sanktuarium, które rzecz oczywista ma konsekrować papież Polak. Bardzo oddany swemu bratu Zyszek, który jest narratorem całej opowieści, dostrzega naiwność Heńka, jego ufność, bezradność, ale równocześnie podziwia upór brata w zwalczaniu przeciwności "świętej sprawy". Mimo tego zawsze stara się go chronić przed światem, szczególnie przed dawnymi kolegami - Władkiem - partyjno-miejskim działaczem i Romkiem – wikarym miejscowej parafii. Każdy stara się bowiem udaremnić działania zdesperowanego Henryka.
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo