Wakacje na starej farmie

Tytuł oryginalny:
Story girl
Autor:
Lucy Maud Montgomery (1874-1942)
Tłumacz:
Renata Acher
Wydawca:
Nasza Księgarnia (1994-1995)
ISBN:
83-02-03692-7, 83-10-09771-9
83-10-09861-8, 83-10-09952-5
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
5.0

Stara farma Kingów, gdzie Sara Stanley spędza wakacje, to miejsce kryjące w sobie wiele tajemnic, a może nawet nawiedzone przez duchy... Czy kilkunastoletni bohaterowie powieści rozwikłają wszystkie zagadki wiekowego domu? Książka była także wydana pt.: "Historynka".
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Jest to jedna z najp­iękn­iejs­zych­ książek, które czytałam. • Na farmę Kingów w Carlisle na Wyspie Księcia Edwarda przyjeżdżają Bev i Feliks, aby tam zamieszkać na czas nieobecności ojca, który został oddelegowany do pracy w Ameryce Południowej. Bracia poznają kuzynów - uszczypliwego Dana, piękną i gospodarną, choć przemądrzałą Felicity i miłą Cecylię Kingów oraz Sarę Stanley, zwaną Baśniową Dziewczynką (w drugiej części powieści nazywana jest Małą Baśnią) z racji talentu do opowiadania historii. Do wesołego towarzystwa dołącza też Sara Ray, koleżanka z sąsiedztwa, oraz Piotrek Craig, wprawdzie zatrudniony na farmie jako parobek, ale nie czujący się z tego powodu gorzej od swych rówieśników. • Przyjaciele miło i wesoło spędzają czas, choć nie brak też kłótni. Pracują jednak usilnie nad swymi charakterami i starają się wzajemnie wspomagać w kłopotach. Zaś Baśniowa Dziewczynka każdy dzień okrasza swoimi opowieściami. • Szczególnie wart zauważenia jest epizod z końcem świata ogłoszonym w lokalej gazecie - jak takie informacje odbierają dzieci, mimo iż dorośli nic sobie z podobnych proroctw nie robią. Bohaterowie "Wakacji na starej farmie" zapamiętają ten dzień do końca życia. • Powieść czyta się z wielką przyjemnością. Jest nieco nostalgiczna i w całości wpisana w koloryt Wyspy Księcia Edwarda z czasów L.M. Montgomery.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Katarynka
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo