Dzień Nang Dary

Tytuł oryginalny:
Tag Nang Dara
Autor:
Ravendro Ravi (1879-1941)
Tłumacz:
Halina Spis
Wydawca:
Wydawnictwo Sorus (2019)
ISBN:
978-83-66024-26-7
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Źródło opisu: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie - Księgozbiór dla Dorosłych
1.0

Dzień Nang Dary to powieść historyczna oparta na autentycznych wydarzeniach za czasów panowania króla Mongkuta (Rama IV, 1851-1868), której akcja rozgrywa się w roku 1863 na tle obrzędów i wierzeń ludu ówczesnego Syjamu (dzisiaj Tajlandia). Nang Dara marzy o przyjęciu w poczet kobiet króla, lecz ten zdaje się ją ignorować.Tymczasem w północnych lasach kraju zostaje znaleziony biały słoń. Podczas wielkiej uroczystości wydanej na jego cześć, Nang Dara gra w sztuce teatralnej, która wywiera na władcy ogromne wrażenie. Dzięki temu zostaje przyjęta pod jego skrzydła. Szybko przekonuje się jednak, że prawdziwe uczucia żywi do królewskiego urzędnika Pia Denga. Czy może pozwolić na to, aby zostało to zauważone? Przejmująca historia o zakazanej miłości. Powieść inspirowana jest również pojedynczymi szczegółami z książki Anny Leonovens(1831-1915) Siamese Harem’s Life, która była angielską nauczycielką dzieci króla w latach 1862-1867. Szczególny wpływ wywarła na następcę króla, księcia Chulangkorna.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Niemiecka kolonialna powieść salonowa o pałacowych intrygach, ambicjach i zdradzie z pocz, XX wieku z akcją osadzoną w dziewiętnastowiecznej Tajlandii. Papierowe postacie, powierzchowna egzotyka, europejskie stereotypy. Urzec mogą pierwsze zdania kilku akapitów. • Dalej jest gorzej.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo