Kółko się pani urwało

Autor:
Jacek Galiński
Lektor:
Elżbieta Kijowska
Wydawcy:
Grupa Wydawnicza Foksal (2019)
Virtualo - Biblioteka Akustyczna (2019)
Legimi (2019)
WAB (2019)
Wydane w seriach:
Zofia Wilkońska
AudioBook
Audiobook - Biblioteka Akustyczna
ISBN:
978-83-272-6420-6, 978-83-280-6362-4
978-83-280-6862-9, 978-83-280-7701-0
Autotagi:
audiobooki
CD
MP3
powieści
proza
4.0 (26 głosów)

AUDIOBOOK. Książka mówiona w formacie MP3. Pierwsza część cyklu. Czarna komedia kryminalna, która w trochę prowokacyjny, ale udany sposób porusza problem starości. Najpierw włamano się do jej mieszkania. Złodzieje nie tylko ukradli pieniądze, biżuterię czy cenne dokumenty, lecz również sprofanowali najcenniejszą pamiątkę po mężu - galowy mundur. Policja zabiera się do śledztwa jak pies do jeża, chociaż ślepy wpadłby na to, że wszystkie tropy prowadzą do sąsiada z góry, faceta bez nogi. Nie ma mowy, tego munduru mu nie przepuści. Postanawia policzyć się z nim sama. Okazuje się jednak, że facet bez nogi został zamordowany, a ona sama jest pierwszą podejrzaną. Nie pozostaje jej nic innego, jak chwycić rączkę wiernego wózka zakupowego i rozpocząć własne śledztwo. Warszawskie bandziory, strzeżcie się, nadchodzi Zofia Wilkońska, postrach klubów seniora! Kolejny tom nosi tytuł "Komórki się pani pomyliły".
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Taka sobie komedia kryminalna, której bohaterką jest starsza pani Zofia, z natury wścibska, złośliwa i bardzo zgryźliwa, a do tego szalenie konsumpcyjnie nastawiona do życia. • Akcja powieści rozpoczyna się włamaniem do mieszkania bohaterki, w wyniku czego zginęło kilka bardzo cennych rzeczy, a wśród nich "świętość nad świętościami" mundur galowy męża, przechowywany po jego śmierci jak relikwia. • Policja prowadząca śledztwo, wydaje się starszej pani zbyt opieszałą, więc postanawia wziąć sprawę w swoje ręce. I co z tego wyniknie? A to, że w pewnym momencie z poszkodowanej, pani Zofia, otrzymała status podejrzanej. W fabule powieści pojawia się wątek morderstwa. • Choć recenzje są różne, jednak uważam, że jest to powieść na poprawę humoru, bo pani Zofia "nie ma sobie równych i radzi sobie sama". • Powieść ta zapoczątkowała cykl : Zofia Wilkońska . 13 listopada br. zapowiadana jest premiera cz. II - KOMÓRKI SIĘ PANI POMYLIŁY - /fotki/.
  • Komedia kryminalna- KAŻDY CZŁOWIEK WIE CO TO JEST. Byłam ciekawa jak myśli i czy się kieruje-Zofia -przeciętna starsza Polka na emeryturze. Niegrzeczna, wścibska, uważająca że się jej należny ze względu na wiek i przeżyte życie. Nikt normalny nie lubi takich staruszek. Zofia nie chce być posadzona o zabójstwo i postanawia znaleźć morderce. Udany debiut p. Galińskiego.
  • Książka opisywana jako komedia kryminalna - nie do końca więc wiedziałam co to znaczy, kiedy sięgnęłam po tę pozycję. Jak bowiem połączyć te dwa gatunki? • Otóż autorowi się to udało 😀 • Fabuła prezentuje postać pani Zofii - staruszki tak bezpośredniej, bezkompromisowej, pewnej siebie i ekscentrycznej jak mało kto. Kiedy więc mieszkanie pani Zofii zostaje obrabowane, ta nie zastanawia się ani chwili i rozpoczyna swoje działania - uprzednio gotując zupę, bo w jej wieku z pustym żołądkiem nie ma co się wyprawiać 😂 • Otoczenie głównej bohaterki nie ma z nią łatwo, staruszka przygada każdemu, komu jej zdaniem się to należy. Nie pozostawia suchej nitki na policjantach, zajmujących się sprawą włamania do jej mieszkania, a potem zabójstwa - bo jak na kryminał przystało mamy też trupa. • Oprócz pier­wszo­plan­oweg­o wątku zabójstwa i nietuzinkowej głównej bohaterki, podobały mi się również inne poruszone w tej książce tematy - nieuczciwe wywłaszczanie kamienic, kolejki do specjalistów, trudy życia emerytów i ich sposoby radzenia sobie z brakiem pieniędzy. Mimo satyrycznego wydźwięku, ta książka ma w sobie wiele prawdy i mądrości. • Polecam, oj polecam Wam ją bardzo. A ja osobiście panie Jacku czekam na więcej 😀
1 2 3
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo