Gambit

Autor:
Maciej Siembieda
Wydawcy:
Wydawnictwo Agora (2019-2021)
Legimi (2019)
Wydane w seriach:
Wielkie Litery.pl
ISBN:
978-83-268-2788-4, 978-83-268-2853-9
978-83-268-2854-6, 978-83-268-2982-6
Autotagi:
druk
e-booki
książki
powieści
proza
4.1 (9 głosów)

Rok 1966. Jerzy Ostrowski, konstruktor samochodów i mistrz szachowy, zostaje uprowadzony przez tajniaków. Jest przekonany, że czeka go egzekucja z zemsty za brata, ułana AK, który naraził się nowym władzom Polski. Rok 1943. Ludwik Kalkstein, gwiazda podziemnego wywiadu, zmienia front i doprowadza do aresztowania dowódcy AK. Wanda Kuryło, jeszcze niedawno współpracownica Kalksteina, rozpoczyna misję, która może odmienić powojenne losy Polski i Europy. W tym czasie w Oświęcimiu umiera jedyny człowiek, który może jej pomóc. Co łączy losy mistrza szachowego, zdrajcy i dziewczyny o niezwykłej urodzie, która po wojnie stanie się agentką MI6, a potem amerykańskiego kontrwywiadu? Gdzie ukryty jest bezcenny skarb, do którego chcą dotrzeć za wszelką cenę szpiedzy Hitlera, Stalina, Churchilla i Roosevelta? Czy Wandzie uda się poznać tajemnicę człowieka, którego kochała? Czy powiedzie się jej zemsta? źródło opisu: materiały wydawcy
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • "Gambit" to mój pierwszy kontakt z twórczością Macieja Siembiedy, która od razu przypadła mi do gustu. Temat, styl, jakość wszystko super. Od razu dodałem Pana Maćka do ulubionych autorów. Mam nadzieję, że pozostałe książki przeczytam z wielką przyjemnością.
  • Bardzo lubię szpiegowskie historie. Ten dreszczyk emocji, tajemnice, zasadzki, akcje mogące zmienić losy całych narodów. W przypadku "Gambitu" przyjemność z czytania jest jeszcze większa, gdyż główną postacią tej opowieści jest kobieta. Wandę "Muszkę" Kuryło poznajemy w ostatnich dniach sierpnia 1939 roku. Towarzyszymy jej gdy wstępuje do AK. Jesteśmy świadkami rozwijającego się wielkiego uczucia pomiędzy Muszką a Włodzimierzem "Rysiem" Ostrowskim. Wraz z nią bierzemy udział w operacjach ruchu oporu i uciekamy z więzienia Gestapo, stajemy bezradni wobec zdrad przyjaciół i zyskujemy zaskakujących sojuszników. Śledzimy jej losy, aż do dnia, gdy jako emerytowana podpułkownik amerykańskiego wywiadu poznaje powojenne losy swojego ukochanego. Dlaczego zakochani nie mogli być razem? Jaką tajemnicę skrywał zagubiony na wiele lat medalion? Co wspólnego ma utalentowany polski szachista z Jamesem Bondem? Odpowiedzi znajdziecie na kartach tej książki.
  • Dawno nie czytałam tak ciekawej książki,gdzie wszystko jest osnute na faktach,oprócz jednego wątku,który łączy całość.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo