Morze Wewnętrzne

Tytuł oryginalny:
Inland Sea
Autor:
Donald Richie (1924-2013)
Lektor:
Krzysztof Nowik
Tłumacz:
Sergiusz Kowalski
Wyd. w latach:
2019 - 2020
Wydane w seriach:
Orient Express
Orient Express (Wołowiec)
Orient Express (Wydawnictwo Czarne)
ISBN:
978-83-8049-825-9, 978-83-8049-848-8
Autotagi:
audiobooki
druk
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...

Donald Richie mieszkał w Tokio przez kilkadziesiąt lat, jednak znacznie bardziej od dynamicznie rozwijającej się stolicy fascynowała go tradycyjna Japonia, ta orientalna, prowincjonalna, antyzachodnia, kierująca się dawnymi wartościami. Takie miejsce, w którym czas biegnie wolniej, ludzie wstają ze słońcem, a ulice pustoszeją o zmroku, znalazł na wysepkach Morza Wewnętrznego. Odwiedził je w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Z zachwytem pisał potem o życiu ich mieszkańców, jedzeniu, kulturze – i miłości. Obiektami jego zmysłowej fascynacji były nie tylko konkretne osoby płci obojga, ale japońska cielesność jako taka. Japonię, która stała się jego drugą ojczyzną, nazywa swoją kochanką. „Morze Wewnętrzne” to przepiękny portret miejsca, którego już nie ma.

„Nikt spośród zachodnich autorów nie zna Japonii tak jak Richie. Przepiękna książka.” „Oriental Economist”

„„Morze Wewnętrzne” zasługuje na specjalne miejsce wśród wciąż nielicznych książek o Japonii.” „Times Literary Supplement”

„Talent Richiego jest zdumiewający; ta książka zachwyca błyskotliwością, przybliża postaci japońskich rybaków, handlarzy, mnichów i melancholijnych nastolatków, a przede wszystkim doskonale zestawia tak odmienne kultury – Zachodu i Japonii.” „San Francisco Chronicle”

„Elegia o Japonii napisana z ogromnym szacunkiem.” „London Review of Books”

„„Morze Wewnętrzne” to zarówno poetycka medytacja, jak i wciągająca opowieść podróżnicza.” „The Japan Times”

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Donald Richie (1924-2013)
Lektor:Krzysztof Nowik
Tłumacz:Sergiusz Kowalski
Ilustracje:Yoichi Midorikawa (1915-2001)
Wydawcy:Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2019-2020) Wydawnictwo Czarne (2019) Legimi (2019) NASBI (2019) ebookpoint BIBLIO (2019)
Serie wydawnicze:Orient Express Orient Express (Wołowiec) Orient Express (Wydawnictwo Czarne)
ISBN:978-83-8049-825-9 978-83-8049-848-8
Autotagi:audiobooki CD czytak dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne eseje książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna MP3 nagrania publicystyka zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 14 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo