Filary świata

Tytuł oryginalny:
Pillars of the world
Autor:
Anne Bishop
Lektor:
Katarzyna Puchalska
Tłumacz:
Marta Weronika Najman
Wyd. w latach:
2018 - 2023
Wydane w seriach:
Tir Alainn
Tir Alainn - Anne Bishop
ISBN:
9788362577859, 978-83-62577-84-2
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.3 (4 głosy)

Ari, najmłodsza z wielopokoleniowego rodu czarownic, przeczuwa nadchodzące zmiany – zmiany na gorsze. Od wieków jej poprzedniczki opiekowały się Starymi Miejscami, dbając o to, by ziemie te pozostawały bezpieczne i płodne. Ale wraz z nadejściem Letniego Księżyca nastroje wśród jej sąsiadów stają się coraz bardziej napięte. Ari nie jest już bezpieczna.

Fae od dłuższego czasu ignorowali zmiany zachodzące w świecie śmiertelników, a do cienistego świata podróżowali jedynie po chwile dobrej zabawy. Tymczasem drogi powoli zaczynają znikać, skazując klany Fae na izolację i samotność.

Choć światy duchowy i naturalny kiedyś pozostawały ze sobą w harmonii, dziś do uszu zarówno Fae, jak i śmiertelników, docierają akordy, które nie chcą ze sobą współbrzmieć. A kiedy przez miasto przetoczą się pomruki polowań na czarownice, niektórzy zaczną się zastanawiać, czy te dziwne znaki nie są przypadkiem różnymi nutami tej samej melodii.

Jedyna wskazówka, która ich wszystkich prowadzi, to niejasna wzmianka o Filarach Świata…Ari, najmłodsza z wielopokoleniowego rodu czarownic, przeczuwa nadchodzące zmiany – zmiany na gorsze. Od wieków jej poprzedniczki opiekowały się Starymi Miejscami, dbając o to, by ziemie te pozostawały bezpieczne i płodne. Ale wraz z nadejściem Letniego Księżyca nastroje wśród jej sąsiadów stają się coraz bardziej napięte. Ari nie jest już bezpieczna.

Fae od dłuższego czasu ignorowali zmiany zachodzące w świecie śmiertelników, a do cienistego świata podróżowali jedynie po chwile dobrej zabawy. Tymczasem drogi powoli zaczynają znikać, skazując klany Fae na izolację i samotność.

Choć światy duchowy i naturalny kiedyś pozostawały ze sobą w harmonii, dziś do uszu zarówno Fae, jak i śmiertelników, docierają akordy, które nie chcą ze sobą współbrzmieć. A kiedy przez miasto przetoczą się pomruki polowań na czarownice, niektórzy zaczną się zastanawiać, czy te dziwne znaki nie są przypadkiem różnymi nutami tej samej melodii.

Jedyna wskazówka, która ich wszystkich prowadzi, to niejasna wzmianka o Filarach Świata…

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Anne Bishop to pisarka z dobrym warsztatem, niesamowitą wyobraźnią, a jej książki na długo pozostają w pamięci czytelnika. Proza autorki nie jest jednak dla każdego ze względu na zamiłowanie do wprowadzania dość śmiałych opisów miłosnych czy dialogów z różnymi erotycznymi podtekstami. Chociaż tego typu scen w książce nie ma wiele, to bohaterowie nie mają zahamowań przed mówieniem o pewnych rzeczach wprost. Nie jest to mimo wszystko literatura erotyczna. • Filary świata to głównie literatura fantasy, odwołująca się do starych wierzeń, gdzie matka natura odgrywa najważniejszą rolę i to jej zawdzięczamy całą magię tego świata. Amerykańska pisarka po raz kolejny tworzy świat brutalny, pełen przemocy i trudny do życia, ale równocześnie tajemniczy oraz piękny. • Protagonistka Ari żyje w leśnej chacie, odrzucona przez społeczność Ridgeley, ponieważ jest wiedźmą. Jej rodzina od pokoleń opiekuje się Starym Miejscem, obszarem, w którym granica między światem rzeczywistym i duchowym jest najcieńsza. Jej niełatwe życie komplikuje się jeszcze bardziej podczas rytuału Letniego Księżyca, kiedy dochodzi do osobliwego spotkania. Od tej pory na drodze Ari stoi dwóch mężczyzn. Wieloletni przyjaciel Neall oraz Lucian, sam Światły, będący Lordem istot zwanych Fae. Każdy z nich ma do zaoferowania zupełnie coś innego zarówno w sferze uczuć, jak i wizji wspólnej przyszłości. Którego z nich Ari wybierze? • Co więcej, za rogiem czai się kolejne zagrożenie w postaci Mistrza Inkwizycji – Adolfo. Czy po przybyciu do wioski Czarnych Płaszczy znajdzie się ktoś, kto stanie w obronie czarownicy? Czy drogi Fae oraz Ari przecięły się przypadkiem? Czy bohaterowie odkryją prawdę o Filarach Świata? Przeczytajcie sami. • Warto zauważyć, że Filary świata to debiutancka powieść Anne Bishop (mimo że w Polsce wydana dopiero w 2019 r.). Początkowo może być trudno zgłębić przedstawiony świat, ale jestem przekonana, że – tak jak miało to miejsce w moim przypadku – czytelnik szybko da się porwać opowiadanej historii. • Agnieszka Bisikiewicz • Biblioteka Kraków
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Anne Bishop
Lektor:Katarzyna Puchalska
Tłumacz:Marta Weronika Najman
Wydawcy:Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2023) Legimi (2021) Wydawnictwo Initium (2018-2021) ebookpoint BIBLIO (2019) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca
Serie wydawnicze:Tir Alainn Tir Alainn - Anne Bishop
ISBN:9788362577859 978-83-62577-84-2
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD czytak dokumenty elektroniczne druk e-booki epika fantastyka książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 14 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo