Boskie zwierzęta

Autor:
Szymon Hołownia
Wydawca:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2018-2019)
ISBN:
978-83-240-5449-7, 978-83-240-5870-9
Autotagi:
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
3.8 (5 głosów)

Czy zwierzęta idą do nieba, a jeśli tak, to gdzie są, kiedy my jesteśmy w czyśćcu? Czy mają tylko służyć człowiekowi, czy może raczej współtworzyć z nim świat? I dlaczego człowiek został wygnany z raju, a zwierzęta nie? "Boskie zwierzęta" to książka o tym, że Bóg nie stworzył zwierząt przez przypadek i cały czas jest z nimi w kontakcie. O tym, że facet rzeczywiście musi polować i jeść steki. O świętych, którzy woleli nie zbudować kościoła, niż wyciąć las, albo wykupywali zwierzęta z rzeźni. O psach latających w kosmos i ruszających na wojnę oraz wiernych ptakach.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • "Boskie zwierzęta" poruszają niesamowicie ważny temat, jakim jest żywot naszych Braci Mniejszych. Człowiek został ustanowiony ich opiekunem, ale właścicielem mianował się już sam. Autor pochyla się nad okrutnym traktowaniem zwierząt, które wiele lat temu zostały sprowadzone do roli produktów. Wiele osób nie wie, jak z perspektywy zwierząt wygląda krwawy biznes. Większość z nich nie chce wiedzieć, a Ci, który wiedzą, ukrywają tę prawdę w obawie o swoją pozycję na rynku. Książka w dość dobitny sposób odkrywa niewygodne dla producentów mięsa tajemnice. Jak się okazuje- niestety, dla większości osób wciąż jest to zaskakujące- sielskie obrazki, którymi jesteśmy karmieni w reklamach, nijak mają się do rzeczywistości. Naznaczone od dnia narodzin zwierzęta tak samo jak my odczuwają dyskomfort i ból. Budują relację i porozumiewają się ze sobą. Jednak ich cierpienie niestety okazuje się mniej istotne, niż zaspokojenie ludzkich kubków smakowych. • Obserwacje osoby głęboko wierzącej, jaką niewątpliwie jest Szymon Hołownia, zostały zestawione z twardymi danymi. Pierwotne obawy, jakoby książka miała być próbą przy­piec­zęto­wani­a utartych stwierdzeń o wyższości człowieka nad resztą Stworzenia szybko odchodzą w niepamięć. Wręcz przeciwnie- autor rozprawia się z powtarzanymi jak mantra sloganami i bez owijania w bawełnę punktuje błędy w relacji na linii człowiek- zwierzęta. Od myśliwych bawiących się w Boga, poprzez duchownych, którzy nie wykorzystują należycie swojej pozycji, aby zatrzymać ten stan rzeczy, aż do internetowych trolli- nikt nie dostał taryfy ulgowej. • Autor porusza także kwestię, którą od wielu pokoleń karygodnie zaniedbujemy- ekologię. Przytoczone przez niego obrazy i wizje- poparte bogatą bibliografią- oddziałują na wyobraźnie. • Mam nadzieję, że każdy czytelnik wyciągnie wnioski z lektury i będzie w stanie wprowadzić choć najmniejsze, stopniowe zmiany na lepsze.
  • "Boskie zwierzęta" to próba uchwycenia istoty zwierzęcia z perspektywy biblijnej. Autor udowadnia nam, że Pismo Święte bynajmniej nie zachęca do spożywania naszych „braci mniejszych”. Hołownia twierdzi, że z punktu widzenia etyki chrz­eści­jańs­kiej­ powinniśmy zaprzestać albo przynajmniej ograniczyć spożywanie mięsa. Jedynym zarzutem jest to, iż przemyśleniom brakuje klarownego uporządkowania.
  • Książka, która powinien przeczytać kazdy, uważajacy się za katolika. Autor ze swadą i humorem, ale z doskonała znajomością rzeczy, powolujac sie na zródła dowodzi, że zwierzęta jednak mają dusze, a bezduszny, bardzo często, jest człowiek.Książka obala wiele mitów i zostawia czytelnika z głęboka refleksją nad czło­wiec­zeńs­twem­.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
M.Ch.B
Opis
Autor:Szymon Hołownia
Ilustracje:Adam Gutkowski
Wydawca:Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2018-2019)
ISBN:978-83-240-5449-7 978-83-240-5870-9
Autotagi:druk książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 10 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo