Jajecznica Kolumba:

opowieści o wielkich podróżnikach

Autor:
Paweł Wakuła
Ilustracje:
Mikołaj Kamler
Wydawca:
Wydawnictwo Literatura (2018-2021)
Wydane w seriach:
A To Historia!
ISBN:
978-83-7672-643-4
Autotagi:
druk
książki
opowiadania
proza
zbiory opowiadań
4.5 (2 głosy)

"Jajecznica Kolumba" to książka dla wielbicieli dalekich wędrówek, takich, którzy nie wahają się udać w nieznane jedynie z plecakiem i namiotem, i takich, którzy podróżują głównie palcem po mapie. Bohaterem książki jest Kuba, ten sam, który w książce Jagiełło pod prysznicem pobierał u swojego dziadka korepetycje z historii. Tym razem chłopiec i jego rodzina, a wraz z nim czytelnicy poznają najwybitniejszych odkrywców w dziejach, poczynając od starożytnych Fenicjan i Greków, a kończąc na współczesnych polskich podróżnikach. Wyrusz wraz z nimi do mroźnej Ultima Thule, żyznej Winlandii, owianego tajemnicą El Dorado, i niezbadanej Terra Australis Incognita. Przekonają się, że za wielkimi odkryciami geograficznymi stała nie tylko ciekawość świata, ale także chęć zysku, polityka. i przypadek, a wśród podróżników nie brakowało zwyczajnych awanturników. Wyprawy na kraniec świata przeżyte wspólnie z Leifem Erikssonem, Benedyktem Polakiem, Krzysztofem Kolumbem, Jamesem Cookiem i Roaldem Amundsenem sprawią, że lekcje geografii przestaną być nudne.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Na początku wydawało mi sie, że być może książka jest zbyt poważna dla dzieci, właściwie nie dysponuje żadnymi ilustracjami, jedynie na początkach rozdziałów, a wiadomości o poszczególnych podróżnikach przekazywane są niezwykle merytorycznie, choć oczywiście po dziecięcemu i przystępnie zawoalowane. Wrażenie to minęło po pierwszych kilku rozdziałach (być może potrzebowałam czasu by zainstalować się skutecznie w uniwersum Pawła Wakuły), by potem cała rodzina słuchała z wypiekami na twarzy dalszych losów wielkich odkrywców. Książka naprawdę rozciąga się od czasów pierwszych wysiłków podróżniczych pra-człowieka do współczesności i jakimś cudem autor zmieścił to wszystko w 235 stronach żadnym odkrywcom nie ujmując i nie skracając rozdziałów, a do tego dodatkowo zachęcając czytelników do samodzielnych odkryć.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo