Ginekolodzy:

tajemnice gabinetów

Wywiad:
Iza Komendołowicz
Magdalena Kuszewska
Autor:
Iza Komendołowicz ...
Lektor:
Joanna Domańska
Wyd. w latach:
2018 - 2021
Wydane w seriach:
Audiobook
Audiobook - Heraclon International
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
MP3
sprawozdania
Więcej informacji...
3.3 (7 głosów)

"Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów" to wciągająca i trzymająca książka napisana przez Izę Komendełowicz. To pełen obraz środowiska, które decyduje o najważniejszych i najbardziej intymnych obszarach życia Polek. Autorka rozmawia z postaciami ekstremalnie kontrowersyjnymi i zderza ze sobą skraje opinie specjalistów. Co takiego dzieje się w gabinetach ginekologicznych, że dla ponad połowy Polek wizyty w nich wiążą się ze wstydem, z traumą i upokorzeniem? Izabela Komendołowicz w swoich rozmowach z lekarzami oraz pacjentkami nie tylko ujawnia sekrety gabinetów - czasem zabawne, a czasem przerażające - ale porusza także kontrowersyjne i szalenie ważne tematy: aborcji, in vitro, dostępności antykoncepcji… Czy można zmusić kobietę do porodu? Dlaczego Polki nie korzystają z darmowych badań w ramach profilaktyki nowotworowej? Czy ginekologów powinna obowiązywać klauzula sumienia? To nieliczne z wielu pytań, które zadaje swoim rozmówcom Komendołowicz. Z ich odpowiedzi wyłania się skomplikowany obraz polskiej ginekologii, w której przekonania i wartości wyznawane przez lekarzy ścierają się z potrzebami i wymaganiami pacjentek. To obowiązkowa lektura nie tylko dla kobiet, ale także dla ich mężów i ojców.

Iza Komendełowicz – dziennikarka z ponaddwudziestoletnim doświadczeniem, ma na koncie setki wywiadów i reportaży. Autorka Elki, biografii Elżbiety Czyżewskiej, współautorka Podwójnie urodzonego, wywiadu rzeki z Witoldem Pyrkoszem. Dziennikarstwo to jej praca, pasja i miłość. Ale kiedyś marzyła, żeby zostać lekarzem i ratować ludzi. I trochę to marzenie zrealizowała w trakcie zbierania materiałów do książki "Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów".

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Ciekawa książka polecana dla każdej kobiety. Dużo się można dowiedzieć, np. na temat badań gine­kolo­gicz­nych­ zalecanych w danym wieku, nowotworów i ich wykrywaniu, zagrożonych ciąży czy wad płodów.
  • Świetna książka, momentami zabawna, czasami edukująca.
  • Książka mnie rozczarowała. Sugerując się podtytułem, jak i hasłem promującym, spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Liczyłam na różne „smaczki”, anegdoty, ciekawostki zza zamkniętych drzwi gabinetu. Tymczasem jest to przede wszystkim mało interesujący wywiad z różnymi specjalistami. Gdy tylko zostanie podjęty jakiś ciekawy wątek, autorka przekierowuje rozmowę na inny temat. Bardzo mało jest też historii z perspektywy pacjentek.
  • Książka, która wywołuje skrajne emocje wśród czytelników, a dokładnie mówiąc czytelniczek. Jakie wrażenie wywarła na mnie? • Przyznam szczerze, że mieszane. • Z jednej strony okazała się być to bardzo wciągająca pozycja (przy większej ilości czasu na pewno pochłonęłabym ją w jeden dzień), która podejmuje ważne tematy: znajdziemy tu rozdziały poświęcone patologii ciąży i aborcji, in vitro czy też nowotworowi. Przeczytamy o najmłodszych i najstarszych matkach w Polsce. Autorka podjęła również rozmowę z ginekologami na temat hormonów czy też ginekologi estetycznej. • Muszę przyznać, że osobiście dowiedziałam się z tej książki kilku ciekawych rzeczy, o których nie miałam pojęcia (głównie na temat in vitro). Fakt, że autorka podejmuje rozmowy z kilkoma równymi lekarzami sprawia, że możemy poznać odmienne podejścia i opinie - za to wielki plus - oczywiście jeśli czytelnik jest otwarty na wysłuchanie odmiennych poglądów niż jego własne 😉 • Z drugiej jednak strony momentami miałam wrażenie, że autorka nie potrafi być bezstronna w tych wywiadach i nawet czasami atakuje swoich rozmówców. Osobiście nie lubię (delikatnie mówiąc) jeśli autorzy narzucają swoim czytelnikom jakieś poglądy, sztuką jest ocenę i wyciągnięcie wniosków pozostawić odbiorcom. • Drugim minusem tej książki, w moim odczuciu, jest jej chaotyczność. Niby rozdziały są podzielone tematycznie, jednak skakanie z rozmówcy na rozmówcę i wrzucanie fragmentów tych rozmów, w dodatku często z podobnymi pytaniami, może lekko drażnić na dłuższą metę. • Komu polecam tę pozycję? • Przede wszystkim kobietom, które są gotowe na emocjonalny rollercoaster. Ja podczas czytania momentami byłam wręcz zafascynowana tym co czytam, były też momenty, przez które załamałam ręce czytając np. o niewiedzy naszego społeczeństwa i wręcz kuriozalnych sytuacjach. Czytając wypowiedzi pewnego lekarza, na temat aborcji i chorób nienarodzonych dzieci, otwierał mi się automatycznie scyzoryk w kieszeni i trafiał mnie szlak od tej hipokryzji. Smutek i żal także towarzyszyły mi w niektórych momentach. • "Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów" - ta pozycja obnaża zarówno lekarzy jak i pacjentów. Książka godna uwagi, ale nie pozbawiona wad.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Wywiad:Iza Komendołowicz Magdalena Kuszewska
Autorzy:Iza Komendołowicz Magdalena Kuszewska Izabela Komendołowicz
Lektor:Joanna Domańska
Wydawcy:Biblioteka Akustyczna (2021) Wydawnictwo WAB (2018-2019) Wydawnictwo W. A. B. - Grupa Wydawnicza Foksal (2018-2019) Grupa Wydawnicza Foksal (2018) Legimi (2018) Heraclon International. Storybox.pl Virtualo
Serie wydawnicze:Audiobook Audiobook - Heraclon International
ISBN:978-83-272-6841-9 978-83-280-5210-9 978-83-280-6104-0 978-83-280-6859-9 978-83-280-7699-0
Autotagi:audiobooki CD dokumenty elektroniczne druk e-booki książki literatura literatura faktu literatura faktu, eseje, publicystyka literatura stosowana MP3 nagrania sprawozdania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 13 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo