Jeszcze będzie przepięknie

Autor:
Sabina Czupryńska
Wyd. w latach:
2018 - 2018
Wydane w seriach:
Duże Litery
ISBN:
978-83-8123-327-9, 978-83-8123-899-1
978-83-8123-916-5
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
Więcej informacji...
3.2 (5 głosów)

Opowieść o miłości, której końca z pozoru nic nie zapowiadało, o związku, któremu z pozoru nic nie zagrażało, o życiu, które z pozoru było lekkie, łatwe i przyjemne, ale koniec się zbliżał. I nadszedł. I wtedy dopiero się zaczęło…

Jaśmina ma 39 lat i rozstała się z mężem. Została sama, jak setki kobiet każdego dnia, i musiała sobie z tym poradzić.

Czasem ironicznie, czasem bardzo serio o przeżyciach po rozstaniu, o rozpaczy, załamaniu, smutku i żalu, ale przede wszystkim o podnoszeniu się, odzyskiwaniu siebie, o radości i rozpoczynaniu od nowa.

Sabina Czupryńska – pisarka, kostiumografka. Autorka powieści "Kobiety z domu Soni", "Ta druga słodka i ostra", "Zawirowanie" oraz zbioru opowiadań "Dziesięciu, którzy…". Pracuje w teatrze, pisze w domu, albo odwrotnie. Lubi sukienki, kino i jazz, ale przede wszystkim obserwować ludzi.

PYTANIA DO SABINY CZUPRYŃSKIEJ

  • ulubiona zbitka słowna: cząstki elementarne, podstawowa jednostka emocjonalna:)
  • ulubiony spójnik: oraz (wg mojej koleżanki z Paryża nikt już dzisiaj tak nie mówi)
  • ulubione zdanie z książki: "Zdobądźmy się na odrobinę szaleństwa i napijmy się szampana przed śniadaniem"
  • zdanie z książki, z którym się zgadzam: "Rodzimy się w bólu, żyjemy bez sensu i umieramy w męczarniach" :)
  • pisarz, z którym kradłabym konie: Jerzy Pilch
  • z którym poszłabym na kolację : gdyby nie fakt, że z przejęcia nic bym nie przełkneła, a w takim wypadku szkoda stolika i pieniędzy - też Jerzy Pilch
  • ulubiony kolor w tytule książki: Stalowe - magnolie
  • literacka potrawa, której nigdy nie jadłam, a której bardzo bym chciała spróbować: smażone zielone pomidory
  • postać literacka, którą kochałam w dzieciństwie :Tomek Wilmowski (podróżnik i bohater, ha!)
  • pierwsza "książka", którą napisałam: oczywiście o miłości, to był ciąg dalszy historii z teledysku Elton Johna do piosenki "Sacrifice", miałam 12 lat;)
  • którego ze swoich bohaterów lubię najbardziej: Milę i Grega z "Zawirowania"
  • którego bym się bała, gdybym spotkała go w rzeczywistości: nie bałabym się, ale analizowała z niezdrową fascynacją Julię z "Kobiet z domu Soni", Krystynę z "Ta druga, słodka i ostra" i Marcina z "Jeszcze będzie przepięknie", bo to postaci nie złe, ale głęboko smutne
  • dlaczego "jeszcze będzie przepięknie": bo wszystko można przerobić, nawet jeśli jest większe od nas
  • gdyby powstał film na podstawie mojej ostatniej książki chciałabym, żeby: Jaśminę zagrała Magdalena Cielecka, a w epizodzie wystąpił Radzimir Dębski;)
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Nie wiem czy polecić tę powieść zaliczoną do literatury obyczajowej, romans. A to dlatego, że ma bardzo kiepskie recenzje. Jednak przyznaję, że przeczytałam tę powieść z przyjemnością. • Temat wydaje się dość banalny, zdarzający się w życiu: małżeństwo , które miało trwać aż po grób, początkowo szczęśliwe, bez zagrożeń, przyjemne, po latach stało się chorym związkiem. • Autorka w swej powieści zastosowała dość ciekawy chwyt fabularny , wiedzie nas jak przewodnik po uczuciach – od trochę szalonej, ślepej miłości i to jeszcze w różowych okularach, po powoli rozpadający się związek, spowodowany „zapracowaniem” się męża i w zasadzie nieobecnością go w pieleszach domowych, aż po rozpacz i żal, a potem swoisty bunt oraz podnoszenie się z kolan życia. • Tytuł powieści wskazuje, że choć łatwo możemy pogubić się w związku, to historia 40 – letniej Jaśminy, głównej bohaterki powieści , kobiety pełnej temperamentu, a po zdradzie i odrzuceniu zrozpaczonej,pokazuje, że w życiu może być jeszcze dobrze i szczęśliwie. • Ogromną pomoc, w odzyskaniu samej siebie, niesie bohaterce brat bliźniak, przyjaciółka i rodzice, trochę oryginalni, ale pełni empatii. • W recenzji Namezis / Lubimy czytać.pl/ przeczytałam na temat tej powieści bardzo ciekawy fragment, który pozwalam sobie /myślę, że autorka recenzji nie będzie miała mi tego za złe/ przytoczyć : „Autorka serwuje nam psychoanalizę człowieka – kobiety: kobiety – mężatki, kobiety – rozwódki, kobiety – singielki, a przy okazji kobiety – siostry, kobiety – córki, kobiety – sąsiadki. Co przeżywa, jak sobie z tym radzi” • Nic dodać, nic ująć – autorka recenzji trafiła w sedno, pięknie określając Jaśminę jako bohaterkę tej powieści: kobieta - człowiek. • Choć na początku napisałam, że nie wiem czy polecić tę powieść, to jednak POLECAM , wskazując na fabułę , że to powieść o przeżyciach po rozstaniu, o których autorka opowiada bardzo prawdziwie, ale czasem sarkastycznie i ironicznie. Ukazuje załamanie bohaterki i rozpacz, ogromny smutek i żal, ale w konsekwencji podnoszenie się ku odzyskiwania samej siebie i rozpoczynaniu wszystkiego na nowo, bo bardzo ważna jest radość z „odzyskanego” życia • Kreacja postaci, styl pełen ironii i prawd, konstrukcja oparta na relacjach międzyludzkich a nie na zwrotach akcji powoduje, że czyta się powieść szybko. • Trochę drażnią powtórzenia i dość dosadny język, ale moim zdaniem to niewielkie mankamenty powieści. Bo ta powieść jest „Szczera do bólu ( … ) i ta szczerość jest rozbrajająca” /z rec. LC/”
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Sabina Czupryńska
Wydawcy:Prószyński Media (2018) NASBI (2018) Legimi (2018) Prószyński i Spółka (2018) ebookpoint BIBLIO (2018)
Serie wydawnicze:Duże Litery
ISBN:978-83-8123-327-9 978-83-8123-899-1 978-83-8123-916-5
Autotagi:beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 13 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo