Noblista z Nowolipek:

Józefa Rotblata wojna o pokój

Autor:
Marek Górlikowski
Wydawca:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2018)
ISBN:
978-83-240-5540-1
Autotagi:
biografie
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
5.0

Marek Górlikowski dociera do dokumentów FBI, polskiej bezpieki oraz archiwów noblisty w Londynie i Cambridge. Opisuje dramatyczne wojenne losy rodziny Rotblatów, ale też odsłania kulisy działania jednej z najbardziej kontrowersyjnych organizacji pokojowych świata. Reporter nie krzepi serc. Pyta o cenę światowego pokoju, odpowiedzialność naukowców za wyniki ich badań i w końcu: o polską pamięć o żydowskich sąsiadach i żydowską - o polskich. Jako pierwszy wyjaśnia, co sprawiło, że Rotblat niestrudzenie powtarzał: "Pamiętaj o swoim człowieczeństwie, reszta jest nieważna".
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Chciałabym Państwu polecić książkę, która jest biografią. Zachwyca ona m.in. dlatego, że opowiada historię Polaka, aczkolwiek mam wrażenie bardzo mało nam znanego. Książka nosi tytuł " Noblista z Nowolipek" autorstwa Marka Górlikowskiego. Jest to historia człowieka niezwykle zdolnego, inteligentnego, upartego, a jednocześnie bardzo samotnego i borykającego się z wyborami, które nam wydają się nie do pokonania. Jego lata młodzieńcze przypadają na okres II Wojny Światowej, a co za tym idzie nieludzkie warunki a do tego żydowskie pochodzenie determinują całe jego życie. Zawsze porywały mnie historie osób barwnych, niej­edno­znac­znyc­h i wielkich. Cała książka trzyma w napięciu, a losy tego wybitnego fizyka są naprawdę warte poznania. • Anita Strzelecka • Wyróżnienie w Konkursie • „Świetna książka – polecam!”
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo