Krótka historia sztuki:

kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach

Tytuł oryginalny:
The short story of art
a pocket guide to key movements, works,
Autor:
Susie Hodge
Tłumacz:
Jerzy Jarosław Malinowski
Wydawcy:
Almapress (2020)
Oficyna Wydawnicza Alma-Press (2018)
ISBN:
978-83-7020-715-1, 978-83-7020-783-0
Autotagi:
druk
elementy biograficzne
ikonografia
książki
publikacje popularnonaukowe
5.0 (3 głosy)

"Krótka historia sztuki" to nowe, całkowicie innowacyjne wprowadzenie do tematu sztuk pięknych. Skonstruowana w prosty sposób książka omawia ponad 100 najważniejszych dzieł sztuki od rysunków naskalnych w Lascaux po współczesne instalacje i łączy je z najważniejszymi kierunkami, tematami i technikami w malarstwie i rzeźbie. Zwarta w treści i bogato ilustrowana, książka wyjaśnia jak, dlaczego i kiedy następowały zmiany w sztuce, kto te zmiany wprowadzał, na czym polegały, gdzie wszystko to się działo i jakie niosło konsekwencje. Autorka, unikając artystycznego żargonu, w sposób przystępny i zrozumiały opisuje dzieje sztuk plastycznych na przestrzeni wieków.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Susie Hodge stworzyła książkę, która pełni rolę kieszonkowego przewodnika po kierunkach, dziełach, a także tematach i technikach wykorzystywanych w sztuce. Jest to swego rodzaju podręcznik naukowy w pigułce, który z pewnością wielu z Was przybliży temat jakim jest sztuka, techniki malarskie czy przykłady znanych nam dzieł z opisem jak zostały wykonane. • Książka ta to świetny poradniko-podręcznik dotyczący historii sztuki, dzięki tej pozycji mamy możliwość poznania i zobaczenia jak wyglądały pierwsze obrazy, jakimi technikami posługiwali się pierwsi artyści. Poza tym, aby ułatwić czytelnikowi posługiwanie się tą książką, została ona podzielona na cztery części, a mianowicie na kierunki, dzieła, tematy oraz techniki. Kierunki przedstawiają nam rozwój sztuki od czasów prehistorycznych po renesans, surrealizm, aż po ekspresjonizm, pop-art i na konceptualizmie kończąc. Pod tym względem uważam, że nawet najmniej znający się na sztuce człowiek, po dokładnym zapoznaniu się z tymi przykładami będzie mógł rozpoznać z jakiego okresu pochodzi dany obraz. Książka napisana jest przyjemnym i co ważne zrozumiałym językiem przez co odnosi się wrażenie, że ta sztuka wcale nie jest taka straszna jak ją malują! Kolejna część obejmuje najbardziej znane dzieła, ale i nie tylko. W tym rozdziale dowiadujemy się szczegółów o autorach obrazów i rzeźb, dokładnych okoliczności ich powstania oraz interpretację danego dzieła. Następnie autorka skupia naszą uwagę na tematach poruszanych wśród artystów. Pokazuje, że na świecie istnieją również dzieła dotyczące śmierci, historii, wnętrz, a nie tylko portrety i martwa natura. Oczywiście książka nadal jest bogato ilustrowana co pozwala na wzrokowe zapoznanie i zapamiętanie omawianego tematu. Ostatnim poruszanym zagadnieniem są techniki wykorzystywane przez artystów. Zaczynając od prac wykonanych ołówkiem po drzeworyt, puentylizm i sitodruk. Specyficzne nazwy prawda? A wyjaśnienie całkiem proste do przeczytania w książce! Dla mnie, jako dla całkowitego laika w dziedzinie sztuki ta książka otworzyła oczy na specyficzne techniki, motywy wykorzystywane przez ludzi sztuki. Z tej pozycji można zdecydowanie wiele się nauczyć i nie znudzić się zbyt szybko tym tematem. Moje serce zdobyły piękne ilustracje, które niesamowicie wzbogacają całą książkę i pozwalają na zrozumienie przytaczanej treści. • Moim zdaniem "Krótka historia sztuki" to pozycja obowiązkowa dla miłośników sztuki ale i dla tych, którzy chcą dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy dotyczących tego tematu. Susie Hodge pokazuje, że każdy z nas może poznać tajemniczy świat sztuki i mieć niemałą orientację po kierunkach i znanych dziełach, które każdy z nas powinien znać.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo