Iran:

skarby Persji

Autor:
Michał Lubas
Wydawcy:
Bezdroża (2018)
NASBI (2018)
Wydawnictwo Helion (2018)
ebookpoint BIBLIO (2018)
Wydane w seriach:
Bezdroża Classic
Seria Bezdroża Classic
ISBN:
978-83-283-3987-3, 978-83-283-5039-7
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki

Iran to kraj budzący wiele skrajnych emocji i oceniany zwykle przez pryzmat stereotypów, często niezgodnych z rzeczywistością. Warto odrzucić uprzedzenia, by odkryć jego piękno i doświadczyć gościnności jego mieszkańców - ciekawych przybyszów z "innego świata" i łatwo nawiązujących rozmowę przy tradycyjnej szklance herbaty. Zobaczymy tu kilka twarzy Orientu: pustynne pustkowia, zaśnieżone góry, pola szafranu, charakterystyczne dla pejzaży miast minarety i badgiry, barwne bazary, perskie ogrody, mozaiki meczetów, a także liczne pamiątki po olbrzymim imperium, jakim była starożytna Persja. Iran to także kalejdoskop kultur: wielkie miasta i wiejska prowincja to dwie odmienne kulturowo "planety", współtworzone przez dalekowschodnie ludy - dominujących Persów, ale także Azerów, Kurdów, Lurów, Bachtiarów, Beludżów i in. Ma też Iran co najmniej dwa oblicza społeczno-polityczne: republiki islamskiej opartej na prawie szariatu i kontrolowanej przez konserwatywnych ajatollahów, a równocześnie - "podziemnego" kraju "zwykłych ludzi", wśród których nie brakuje osób chcących liberalizować liczne sfery prawa i życia, otwartych na świat i tęskniących za nowoczesnością.

Jedno jest pewne - każdy, kto choć raz odwiedził Iran, będzie chciał tu wrócić. Przewodnik został przygotowany z myślą o pierwszych podróżach w ten rejon Bliskiego Wschodu, ale także o kolejnych powrotach. Opisujemy w nim standardową trasę zapoznającą z centralną częścią kraju, przybliżamy też miejsca rzadziej odwiedzane przez turystów: tereny nadkaspijskie, prowincje wschodnie oraz wyspy na Zatoce Perskiej. Podpowiemy jak się zachować, by nie złamać obowiązujących tu norm zwyczajowych, gdzie najlepiej spędzić noc na pustyni oraz... gdzie w Iranie pojeździć na nartach. W każdym regionie czekają na nas nowe wrażenia, krajobrazy, smaki... - zapraszamy w podróż po Iranie!

Lubisz podróżować samodzielnie? Chciałbyś poznać historię, kulturę i przyrodnicze atrakcje odwiedzanych krajów, regionów i miast? Seria Bezdroża Classic powstała z myślą o Tobie! Ten przewodnik pomoże Ci zaplanować wyjazd, stanie się Twoim wiernym towarzyszem podróży i zapewni pasjonującą lekturę także po powrocie!

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo