W ogrodzie Mirandy

Autor:
Katarzyna Bogucka-Krenz ...
Wydawcy:
IBUK Libra (2016)
Legimi (2016)
Wydawnictwo Literackie Oficyna Literacka Noir sur Blanc (2016)
Wydawnictwo Literackie (2008-2016)
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
3.8 (4 głosy)

To historia polskiej emigrantki, która z wyżyn prawniczej kariery w warszawskiej kancelarii, spadła na angielską prowincję, będąc na dodatek w nieplanowanej ciąży. Miranda w jednej chwili traci lukratywną posadę, a tym samym szansę na błyskotliwą karierę. Powodem zawodowej klapy jest ciąża przebojowej "singielki", która wyklucza ją ze środowiska fantastycznie markowych i nieskazitelnie "trendy" pracoholików robiących karierę. Bohaterka traci wszystko: pracę, mieszkanie, przyjaciół, samochód, a nawet ubrania. W tym co ma na sobie zostaje na londyńskim bruku. Postanawia zostać w Anglii. Szybko okazuje się, życiowa katastrofa staje się początkiem nowej drogi życiowej, a nieplanowana ciąża źródłem wewnętrznej siły i talizman szczęścia. Angielska część historii Mirandy rozgrywa się pośród sal uniwersytetu Cambridge, gdzie bohaterka pracuje jako sprzątaczka, a salonem wdowy po profesorze filozofii, u której Miranda zamieszkała. Diametralna zmiana życiowej sytuacji przynosi młodej kobiecie wspaniałe dary od losu, których bohaterka nigdy by nie otrzymała biegnąc w jałowym "wyścigu szczurów". Wraz z rozwijającą się ciążą rożnie wokół Mirandy nowy świat i krąg niebanalnych przyjaciół, którym jest potrzebna i którzy otaczają ją swoją miłością i opieką. W tym świecie Miranda po raz pierwszy czuje się wolna i szczęśliwa. Książka na poziomie światowej literatury, mądra, erudycyjna, zabawna i krzepiąca. Ma w sobie coś z klimatu "Opowieści Wigilijnej" i angielskich komedii romantycznych w najlepszej obsadzie.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • W bezlitosnym wyścigu szczurów współczesnego świata "przepada" Miranda - kobieta sukcesu, której niedyspozycja chorobowa nie pozwala stawić się na umówione spotkanie w Londynie. Zwolnienie z pracy i decyzja pozostania w Anglii pozwala spojrzeć też na sytuację Polaków na emigracji. • W powieści są fragmenty porywające, malownicze obrazy, ciekawe, ale i też czasami nużące wywody filozoficzne, liczne wątki poboczne, tak naprawdę nic niewnoszące do głównej fabuły. • Ten malarski świat, na którego tle rozgrywa się akcja, miał pewnie za zadanie nadać powieści lekkości i głębi, ale wyzwolił u mnie mieszane uczucia - czy polecić? Jednak polecam.
  • Bardzo przyjemna książka, życiowa, ciekawie napisana. Polecam.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autorzy:Katarzyna Bogucka-Krenz Katarzyna Krentz
Wydawcy:IBUK Libra (2016) Legimi (2016) Wydawnictwo Literackie Oficyna Literacka Noir sur Blanc (2016) Wydawnictwo Literackie (2008-2016)
ISBN:9788308042199 978-83-08-04161-1 978-83-08-05911-1 978-83-08-06232-6 83-08-04161-1 83-08-04219-9
Autotagi:beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 23 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo