Serce z piernika

Autor:
Magdalena Kordel
Lektor:
Joanna Derengowska
Wydawcy:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2017-2023)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX (2007-2019)
SOL (2015)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca
Wydane w seriach:
Miasteczko
Czytak Larix
ISBN:
978-83-240-5003-1, 978-83-240-6714-5
83-240-5003-1
Autotagi:
audiobooki
druk
powieści
proza
rodzina
3.8 (11 głosów)

Wstrząsający i liryczny, smutny i wesoły, pełen ciepła i ostro tnący łajdaków, melancholijny i szyderczy... zapis czy urywki z bardzo bogatego życia sprzed wojny, z czasów ludobójstwa, czasów mniejszych i większych świństw Polski socjalizmu i wreszcie współczesnych, w których życie autora, jak i nasze przeplata się z bezsensowną polityką. Wspaniała literatura w chronologicznym zapisie miesięcy i lat, o których autor tak subiektywnie i sugestywnie opowiada, że wystarczy na chwilę się w niej zagłębić, by poczuć to co on... X 1945 - W hotelu Sejmowym przyjmował grupę towarzysz Szleyen, "Hiszpan", teraz wysoki działacz partyjny, erudyta. Tak, to wszystko jeszcze byli inteligenci. Szleyenową uważano za wybitną tłumaczkę literatury hiszpańskiej. Po wojnie Szleyenowie adoptowali dwie dziewczynki, sieroty. W marcu 1968 odchowane już dorosłe panny zwróciły się do władz partyjnych, że nie chcą być córkami żydowskich rodziców. Żeby unieważniono adopcję. Partia przywróciła im katolickie nazwisko. Samotna już wtedy Szleyenowa została opuszczona przez dziewczyny, które zdążyła pokochać... Opowiada Kurkiewicz, że był "przez krótką chwilę samozwańczym, niezrzeszonym aktywistą antynikotynowym". Wybrał w pociągu miejsce w wagonie "dla niepalących". W korytarzu dużo było dymu. Pyta konduktora: "Czy to wagon w całości dla niepalących?". "A tak". "Czyli nikomu nie wolno palić?" "Nie wolno". Po chwili konduktor, wspaniałomyślnie: "Ale zapal pan sobie!". Czy nie powiedziałem kiedyś w wywiadzie: "Cudowny kraj ta Polska!"? Można palić tam, gdzie nie wolno. Można głosić nienawiść, rasizm, antysemityzm - chociaż prawo tego zabrania. Można kontynuować przemarsz faszystowski, chociaż ratusz nakazał manifestację rozwiązać. "Wyspa wolności!".
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książka przy której człowiek odczuwa pełen relaks .
  • Jest to książka wyjątkowa tak wyjątkowa że podczas czytania będziecie czuć zapach pierników :) W zeszły roku ,,Anioł do wynajęcia"pani Kordel był wielkim hitem czy ,,Serce z piernika" powtórzy ten sukces? • Klementyna posiada dar,dar do pieczenia najsmaczniejszych pierników jakie w życiu jedliście.Ale jej życie wcale nie jest takie magiczne. Zajmuje się córeczką dla której chce stworzyć dom o jakim sama marzyła oraz babcią która w każdej chwili może ruszyć w nieznane... • Co w tym roku szykuje dla Tyśki przewrotny los,piernikowa magia i duch świąt? • Przeczytajcie koniecznie. • Ja w tym roku też piekłam pierniki i aż żałuję że nie byłam na kursie cukierniczym prowadzonym przez Klementynę. Może też poznałabym Kubę ? • Oj pomarzyć można;) A wiecie kim jest babcia Kuby? Tego nie zdradzę ale fanom serii ,,Malownicze" szybciej zabije serce.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo