Zapomniany pergamin

Tytuł oryginalny:
Vergessene Pergament
Autor:
Philipp Vandenberg
Tłumacz:
Sława Lisiecka
Lektor:
Sebastian Konrad
Wydawcy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2021)
Wydawnictwo Sonia Draga (2005-2008)
ISBN:
978-83-89779-98-4, 83-89779-98-4
978-83-89779-4, 978-83-89779-89-4
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
4.5 (4 głosy)

W średniowiecznej Bawarii takich dziewcząt jak Afra było wiele. Wiele z nich pracowało od świtu do nocy za samo utrzymanie, wiele z nich gwałcił pracodawca, wiele też porzuciło swoje dzieci na pastwę dzikich zwierząt i wiele z nich musiało uciekać przed oskarżeniami o czary. A jednak Afra była wyjątkowa. Jej ojciec, bibliotekarz, nauczył ją czytać, pisać i biegle posługiwać się łaciną. Zanim zmarł, obdarzył ją tajemniczym zawiniątkiem i przestrogą, aby dziewczyna nie starała się dociekać, jaka jest zawartośc tobołka, dopóki jej sytuacja nie stanie się beznadziejna.Dziewczyna była posłuszna woli ojca - nie rozsznurowała zawiniątka ani gdy musiała uciekać z rodzinnej wioski, ani gdy cudem uniknęła wyroku śmierci z powodu fałszywych oskarżeń o podpalenie klasztoru.Jednak gdy zmarła żona Ulricha von Ensingena, słynnego architekta katedr i kochanka Afry, trzeba było czegoś wiecej niż spryt, aby uciec przed stosem. Dopiero wtedy nieszczęsna para zadecydowała się zajrzeć do tobołka i poznać, jaka moc może się kryć w niepozornym kawałku pergaminu [biblio.czytak.com].
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Super książka, czyta się ją jednym tchem. • Polecam
  • Historyczny fakt dotyczący sfałszowanego aktu Contitutum Constantini, w którym to rzekomo cesarz Konstantyn podarował papieżowi Sylwestrowi Rzym i cały świat zachodni, pięknie został wkomponowany w barwną powieść przesiąkniętą klimatem średniowiecza. Poszukiwanie tego cennego dla papiestwa pergaminu to szereg kolejnych intryg, morderstw, alchemii i nierozwiązanych tajemnic. Powieść bardzo ciekawa, barwna i dynamiczna. Akcja goni akcję, a główna bohaterka i jej losy budzą kontrowersje; z jednej strony czytelnik jest szczerze za nią, podziwia jako bohatera i jej kibicuje, żeby wszystko się udało, a z drugiej strony jej postępowanie jako matki, która odnajduje syna...hmmm może nie rozczarowanie, ale raczej jakiś niedosyt w jej postępowaniu...choć rozegrane dość estetycznie.
  • świetna książka i czyta się z ciekawością
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo