Nie widując gwiazd

Autor:
Agata Piechota
Wyd. w latach:
2017 - 2017
ISBN:
978-83-8116-094-0, 978-83-8116-158-9
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
2.8 (4 głosy)

Wybiegam z budynku i szybko reguluję rachunek, wręczając taksówkarzowi dwie dychy napiwku. Nie patrzę mu w oczy, by nie dostrzec w nich cichej satysfakcji. Jest tak, jak przypuszczał – wróciłam sama. Może po prostu wyglądam jak osoba, na którą nikt nie czeka?

Jagoda ma dwadzieścia siedem lat i sporą dozę uporu, by udowodnić wszystkim, że świetnie sobie radzi. W rzeczywistości jednak, gdy wieczorem wraca do swojego pustego mieszkania, nawet wymiana spalonej żarówki przekracza jej możliwości. Wraz ze sztucznym uśmiechem zdejmuje z twarzy maskę pracownika roku i wybiera numer najlepszej kumpeli. Przypadkowe spotkanie na ulicy sprawa, że Jagoda zaczyna myśleć o życiu w odmienny sposób. Targana rozterkami uczuciowymi, będzie musiała odpowiedzieć sobie na pytanie, ile można i jak wiele warto mieć.

Nie widując gwiazd to opowieść o relacjach – z przyjaciółmi, rodziną, szefem. I o nieproszonej miłości, dzięki której gwiazdy świecą tak jasno, że nie są w stanie przysłonić je nawet najcięższe chmury.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książka ta, to debiut literacki pisarki, w którym autorka główną bohaterką czyni "kobietę z zasadami", kobietę poszukującą własnej tożsamości. • Świat Jagody jest pełen sprzeczności, rozterek i to wcale nie sercowych, samotności, choć przecież ma przyjaciół, chodzi na imprezy, ale niestety wraca sama do pustego domu. • I jeszcze - rodzice - oschli, z brakiem empatii, mający córce za złe, że nie chce wrócić do byłego narzeczonego, przekonanego, że po dłuższej rozłące /narzeczony przebywał w Stanach - jest lekarzem/ dziewczyna z otwartymi ramiona "pobiegnie" na jego egoistyczną próbę powrotu "do siebie". • Jagoda uświadamia sobie, że maska perfekcjonistki, którą przybrała dla otoczenia, wcale nie kryje silnej i niezałamującej się dziewczyny. Zaczyna dusić się w swym świecie i "brakuje jej gwiazd"/rec./ • I bohaterka podejmuje walkę, by na nowo cieszyć się naprawdę życiem. Obok niej pojawiają się mężczyźni - urlopowy Igor, pewny siebie i zarozumiały mężczyzna; przystojny barman Michał, dość nietypowy przedstawiciel swej płci i kolega z pracy Robert, zdradzony przez żonę, ale dla Jagody istniejący tylko jako przyjaciel, człowiek potrzebujący wsparcia. • Który z nich sprawi, że bohaterka znów poczuje zapach szczęścia, chęć zakochania się, potrzebę bycia blisko z drugą osobą? • Powieść ma pierwszoosobową narrację, a fabuła pełna jest ciekawych i interesujących dialogów i rozmów, a także opisów, na temat życia, sztuki, książek. • Bardzo podoba mi się styl autorki, piękna konstrukcja zdań, kunszt słowa - po prostu pięknie napisana powieść. • Krasy tej powieści dodaje też Wrocław , jego rozgwieżdżone niebo i Księżyc, miasto nocą, po którym wędrujemy z Jagodą i Michałem, wielbicielem spacerów i człowiekiem podającym dziewczynie zawsze pomocną dłoń - a najbardziej wtedy, gdy zawodzi rodzina, rozczarowana Jagodą, że odrzuca tak świetną partię, którą jest były narzeczony Wiktor, a czyni to w najpiękniejszym rodzinnym dniu, jakim jest Wigilia. • Polecam tę przyjemną powieść o problemach codzienności, o samotności, o łagodnym punkcie kulminacyjnym, który dość trudno zauważyć, ale właśnie na tym polega m.in. urok tej powieści - realna prostota.
  • Czytając, zrelaksowałam się.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Agata Piechota
Wydawcy:Zysk i Spółka Wydawnictwo (2017) NASBI (2017) IBUK Libra (2017) Legimi (2017) ebookpoint BIBLIO (2017)
ISBN:978-83-8116-094-0 978-83-8116-158-9
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 12 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo