Tove Jansson

Tytuł oryginalny:
Tove Jansson, ord, bild, liv
Inne tytuły:
biografia
mama Muminków
Autor:
Boel Westin
Tłumacz:
Bogumiła. Ratajczak
Wydawca:
Wydawnictwo Marginesy (2012)
ISBN:
978-83-933-758-7-5, 978-83-933-758-5
Autotagi:
biografie
druk
historia
literatura
5.0 (2 głosy)

Tove Jansson, młoda, obiecująca malarka, ilustratorka książek dla dzieci i uznana rysowniczka politycznych karykatur, wydała w 1945 roku pierwszą powieść o małych trollach, które bardzo spodobały się dorosłym, a dzieci je pokochały. Stworzyła Dolinę Muminków - szczęśliwą krainę, o której marzyła podczas wojennych nalotów - pełną ciepła, przyjaźni i koloru. Wymarzyła sobie cudowny świat, do niego weszła i w nim się spełniła. Jako malarka, pisarka i kobieta, która na całe życie pokochała inną wyjątkową kobietę, Tooti. Intymne dzienniki z niemal całego życia, tysiące listów i szpargałów, ale przede wszystkim wieloletnia zażyłość z Tove pozwoliły Boel Westin, profesorce ze Sztokholmu, napisać fascynującą opowieść o twardo stąpającej po ziemi artystce i fenomenie jej Muminków.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Uwielbiam Muminki, te trolle o długich ogonkach i dużych brzuszkach i chyba dlatego z ciekawości złapałam za biografię ich autorki. I jakże się zdziwiłam, gdy wyczytałam, że Tove Jansson była malarką, rysowniczką i pisarką. Niezwykły talent jaki okazywała od niemalże 3-go roku życia był wręcz niebywały dla tak małej dziewczynki. Do tego ta jej wielka i jakże kolorowa wyobraźnia. • Dorastała w kochającej się rodzinie, co pozwalało jej koncentrować się na talencie i na jego rozwijaniu. Kochani rodzice sprzyjali dziecku, pomagali, wręcz chcieli by dorastało i tworzyło według siebie. Dlatego dorosła Tove stała się pełną samoświadomości kobietą uznaną na polu literatury, komiksu, obrazu. Aż dziw bierze człowieka poznającego biografię autorki Muminków jak wielką była artystką i jak wiele tworzyła. Każda minuta jej życia wypełniona była tworzeniem. Ciągle coś robiła. Pracowała non-stop. A do tego jak barwnie żyła... Miała narzeczonych (zadeklarowała niechęć do posiadania własnego dziecka - nie chciała rodzić żołnierza idącego do śmierci na wojnie). Kochała mężczyzn, miała oddane przyjaciółki i tą jedną, ukochaną do końca życia. Była jej kochanką, towarzyszką i miłością bezwarunkową. • A Muminki? Muminki narodziły się na początku II wojny światowej. Szarość i smutek dni, niepokój i egzystencję pełną niepewności Tove urozmaiciła powstaniem trolli. Swoje życie odwzorowywała w ich, swoje lęki ukazywała w książeczkach dla dzieci, których bohaterami były właśnie białe Muminki. Autorka biografii Tove idealnie analizuje życie i poszczególne dni oraz losy Muminków bazując tym samym na ówczesnym życiu ich "matki". • Ta ksiązka to niezwykła podróż w poznanie Tove Jansson, niezwykłej kobiety, która czasem miała dość sławy, ale która zawsze zachowała w sobie dziecko, które każdego dnia uśmiecha się do słońca wstając z łóżka.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo