Misery

Tytuł oryginalny:
Misery
Autor:
Stephen King
Tłumacz:
Robert P. Lipski ...
Wyd. w latach:
1978 - 2023
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.4 (21 głosów)

Paul Sheldon jest autorem poczytnych tandetnych romansideł. Jego cykl o Misery Chastain zdobył ogromną popularność. Autor miał jednak już dość swojej bohaterki i w ostatniej powieści ją uśmiercił. Teraz postanowił zająć się pisaniem poważniejszych książek.

Pewnego razu podczas zamieci śnieżnej jadąc po pijanemu samochodem uległ poważnemu wypadkowi. Odzyskał przytomność dopiero w stojącym na odludziu domu Annie Wilkes, byłej pielęgniarki uwielbiającej jego książki o Misery. Pobyt w domu Annie zamienia się w prawdziwy koszmar, gdy kobieta wraca z miasta z ostatnią książką Paula...

Powieść została zekranizowana w 1990 roku, zaś Kathy Bates za rolę przerażającej Annie otrzymała Oscara.

Stephen King jest autorem ponad pięćdziesięciu światowych bestsellerów. Jego najnowsze książki to Trylogia o Billu Hodgesie – "Pan Mercedes" (nagrodzona Edgar Award dla najlepszej powieści), "Znalezione nie kradzione" i "Koniec warty" – oraz zbiór opowiadań "Bazar złych snów". Na podstawie jego epickiego cyklu "Mroczna wieża" powstał film z Idrisem Elbą i Matthew McConaugheyem w rolach głównych. W 2014 roku King otrzymał National Medal of Arts, a w roku 2003 National Book Foundation Medal za zasługi dla literatury amerykańskiej. Mieszka w Bangor w stanie Maine ze swoją żoną, pisarką Tabithą King.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Główny bohater – Paul Sheldon – pisarz tandetnych historii miłosnych, które podbijają rynek, w wyniku wypadku trafia do domu swojej psychofanki, byłej pielęgniarki, której nie podoba się nowa, poważna książka Sheldona. O tym, że sława może mieć swoją mroczną stronę i o tym, jak wiele człowiek potrafi wytrzymać, by odzyskać utraconą wolność. A także o tym dlaczego warto robić kopie zapasowe… • „ Zadrżał, oczekując na wystrzał. Ale oczywiście jej tam nie było – jego umysł zdołał już rozpoznać, że to tylko zwykły sen. Nie sen – ostrzeżenie. Może wrócić w każdej chwili. Kiedykolwiek.” • Chyba każdy słyszał o Kingu. Chyba każdy słyszał o jego geniuszu. Muszę przyznać, że nie jest on przereklamowany. „Misery” to pierwsza powieść jego autorstwa, którą miałam okazję czytać. Pomimo, że miało to miejsce jakiś czas temu dalej jestem pod wrażeniem tej lektury. Być może nie ma tutaj jakiś zaskakujących i nagłych zwrotów akcji, a części czytelników fabuła może wydać się monotonna, jednak książka zawiera „to coś”. „To coś”, które pozwalało mi czuć ból łamanych kości, strach i niepewność Paula Sheldona. To kreacja Annie Wilkes, która momentami przyprawiała mnie o gęsią skórkę. To szczegóły, które powodują, że nie czujemy upływu czasu podczas lektury. • Podoba mi się również problematyka jakiej dotyka Stephen King. Po pierwsze ból jaki zdolny jest zadać człowiek drugiej osobie. Annie Wilkes nie ma żadnych skrupułów. Jest gotowa zrobić wszystko, aby osiągnąć swój upragniony cel. Przeciw niej staje Sheldon- połamany, obolały, wycieńczony, ale silny duchem. Wiele razy otarł się o śmierć, często ryzykował. Jednak po przeczytaniu książki wiem dlaczego to robił. Starał się za wszelką ceną odzyskać wolność i uciec od koszmaru psychopatycznej fanki, brutalnej pielęgniarki i kobiety, która pojawiała się w jego snach jako koszmar, podobnie jak była jego koszmarem na jawie. • „ Prawdę mówiąc, miał nadzieję, że umrze. Tylko… proszę, żeby to nie było bolesne. Bez wspomnień, bez bólu, bez Annie Wilkes.” • Książka wiele razy wzbudzała we mnie skrajne emocje, zmuszała do rozmyślań, a przede wszystkim budziła we mnie strach i grozę- co udaje się nielicznym. • Moja ocena 10/10 • Na podstawie powieści powstał film. Jak w wielu innych przypadkach nie dorasta on książce do pięt. Annie Wilkes na kartach książki budziła we mnie większe przerażenie niż ta na ekranie telewizora.
    +2 wyrafinowana
  • Popularny pisarz Paul Sheldon wraca do domu po ukończeniu swej najnowszej książki i ulega wypadkowi podczas śnieżycy. Życie ratuje mu pielęgniarka Annie Wilkes i zabiera go do swojego domu na odludziu. Okazuje się że kobieta jest fanatyczną wielbicielką książek Paula. Kiedy Sheldon z wdzięczności za okazaną sobie troskę pozwala jej przeczytać świeżo ukończoną powieść nie spodziewa się jak zmieni się pobyt w domu jego najwierniejszej czytelniczki.... • Książka rewelacyjna, trzymająca w napięciu i strachu do samego końca. Brak tu tak charakterystycznych dla Kinga elementów fantastycznych przez co powieść jest realistycznie przesycona złem, zdecydowanie bardziej niepokojąca. Zdecydowanie polecam jako jedną z najlepszych tego znakomitego autora.
  • Muszę przyznać,że na początku książka trochę mnie nudziła.Akcja dzieje się głównie w jednym pomieszczeniu.Czasami się przemieszczają.Jak to u Kinga była bardzo dużo opisów,a mniej dialogów.Mi się podoba jego styl pisania,ale trzeba mu dać szansę,bo na początku da się wynudzić,ale potem nie da się uwolnić od książki.Podobał mi się wątek przeszłości Annie.Powieść jest dosyć przerażająca i w niektórych momentach obrzydliwa,ale jest to coś, co lubię.
  • Rewelacja, trzyma w napięciu do samego końca. Czytając przeżywałam wiele, czasami sprzecznych ze sobą emocji. Niejednokrotnie byłam wściekła na bohatera, że tak szybko się poddał a innym razem gratulowałam mu świetnego pomysłu. Świetnie napisana, w sam raz dla osób, które pierwszy raz stykają się z twórczością Kinga.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Stephen King
Tłumaczenie:Robert P. Lipski Robert Lipski Paulina Braiter Robert T. Lipski Paweł Ziemkiewicz
Lektorzy:Leszek Teleszyński Krzysztof Plewako-Szczerbiński Krzysztof Szczerbiński
Wydawcy:Legimi (2018-2023) Prószyński i Spółka - Prószyński Media (1978-2023) ebookpoint BIBLIO (2013-2021) Virtualo - Biblioteka Akustyczna (2018) Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz (2017-2018) Ringier Axel Springer Polska (2017) Zakład Nagrań i Wydawnictw Związku Niewidomych (1998) Penguin Readers (1998) Wydawnictwo Amber (1991-1997) Hodder and Stoughton (1988) New English Library (1988) Signet Book (1988)
Serie wydawnicze:Kolekcja mistrza grozy Srebrna Seria Horror Amber - Horror Audioteka Duże Litery New English Library Srebrna Seria (Amber)
ISBN:9788376485775 0-450-41739-5 0-451-16952-2 83-7169-278-1 83-7337-590-2 83-85079-84-X 978-83-7469-650-0 978-83-7648-111-1 978-83-7648-613-0 978-83-7839-277-4 978-83-8097-307-7 978-83-8097-308-4 978-83-8123-958-5 978-83-8123-959-2 978-83-8234-361-8 978-83-8234-460-8 978-83-8234-475-2 978-83-8295-242-1 978-83-8352-294-4 978-83-7468-613-0
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk e-booki epika kasety magnetofonowe książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 114 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo