Wszystko jak chcesz:

o miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego

Autor:
Jarosław Iwaszkiewicz (1894-1980)
Opracowanie:
Malwina Mus
Redakcja:
Anna Król
Wydawca:
Wilk Król Oficyna Wydawnicza (2017)
ISBN:
978-83-65089-08-3
Autotagi:
druk
elementy biograficzne
historia
książki
listy
literatura faktu, eseje, publicystyka
4.3 (3 głosy)

Opowieść o miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego. Niezwykła, poruszająca historia jednego z najbardziej tragicznych romansów homoseksualnych XX wieku. Zapis burzliwego związku oraz pierwsza publikacja nieznanych nikomu listów. Kontrowersyjna i intrygująca książka rzucająca nowe światło na postać znanego pisarza. Rzetelne, przystępne opracowanie, kalendarium znajomości, mapa postaci i miejsc, współczesne fotografie autorstwa Olgi Świąteckiej i mini reportaż prezentujący historię odnalezienia listów napisany przez Annę Król - autorkę książki "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie".
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książka nie powinna nikogo zaskoczyć, kim był adresat listów dla Iwaszkiewicza, kto zna DZIENNIKI pisarza . Ale dla mnie, a znam dawne opracowania o tymże autorze, ta lektura jest bardzo bolesna, bo ukazująca jakże prawdziwe oblicze młodego, wyrachowanego Błeszyńskiego bez skrupułów wykorzystującego starzejącego się pisarza i jego czystą , ślepą miłość. • Ogrom listów bardzo ciekawie opracowała autorka, ułatwiając czytelnikowi rozeznanie się w wielości zamieszczonych w listach miejsc i osób - chronologiczne wydarzenia z życia pisarza i jego kochanka, kalendarium znajomości i miejsc ważnych dla obu. • Korespondencja ta ukazuje prawdziwego pisarza, a nie posąg, częsty w jego biografiach. • Nie jest to jednak książka "do poduszki". Jest to książka dla lubiących, czasem nawet zawiłe biografie. Książkę czyta się, odkłada, by znów do niej wrócić - bo listy nęcą. Wiem, że może wydawać się, że to lektura trudna , ale moje serce polonisty poleca i myślę, że nie będzie nudno.
    +2 trafna
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo