Królowie bourbona

Tytuł oryginalny:
The Bourbon kings
Autor:
J. R. Ward
Tłumacz:
Agnieszka Wilga
Wydawcy:
Wydawnictwo Marginesy (2017)
IBUK Libra (2017)
Legimi (2017)
ISBN:
978-83-65586-77-3, 978-83-65586-78-0
978-83-65780-47-8
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
4.0

Bradfordowie od wielu pokoleń uchodzą za królów bourbona. Dzięki ogromnemu majątkowi od lat cieszą się prestiżem i prowadzą uprzywilejowany styl życia w rozległej posiadłości Easterly, gdzie panuje staranny podział klasowy. Na piętrze rezydencji mieszkają członkowie dynastii, przynajmniej z pozoru pławiący się w szczęściu i wysmakowanych przyjemnościach. Na parterze zaś znajdują się pomieszczenia dla personelu, niestrudzenie pracującego nad utrzymaniem fasadowego raju Bradfordów. Te dwa światy istnieją obok siebie, ale nie dają się ze sobą pogodzić.

Lizzie King, naczelna ogrodniczka, przekroczyła tę granicę, o mało nie niszcząc tym sobie życia. Wbrew zdrowemu rozsądkowi zakochała się w Tulanie, synu marnotrawnym Bradfordów. Ich gorzkie rozstanie stanowiło dla niej dowód, że słusznie się tego związku obawiała. Teraz, po dwóch latach przebywania z dala od Easterly, Tulane znów przybywa do domu, a wraz z nim wraca cała przeszłość. Nikt nie pozostanie obojętny: ani jego piękna i bezwzględna żona, ani starszy brat, pogrążony w odmętach goryczy, a już na pewno nie rządzący silną ręką patriarcha – człowiek niemający zasad moralnych ani skrupułów, skrywający natomiast wiele strasznych tajemnic. W miarę jak w rodzinie narastają konflikty, cała posiadłość wraz z mieszkańcami wpada w wir przemian. Żeby je przetrwać, trzeba mieć głowę na karku.

J.R. Ward jest autorką ponad dwudziestu powieści, w tym kolejnych części serii o Bractwie Czarnego Sztyletu, świętującej triumfy na liście bestsellerów „New York Timesa”. Na całym świecie ukazało się już ponad piętnaście milionów egzemplarzy jej książek, które wydano w dwudziestu pięciu krajach. J.R. Ward mieszka na Południu USA wraz z rodziną.

„Przygotujcie się na najbardziej grzeszną przyjemność tego lata. To pełna dramatyzmu opowieść o rodzinnych sekretach i odnajdywaniu utraconej miłości, a także zaciętej rywalizacji między cudownie ujmującymi bohaterami i rozkosznie podłymi draniami. Zachwyć się niezwykłą scenerią stanu Kentucky, wyszukanymi strojami i smakiem najlepszej amerykańskiej whisky. Przyjrzyj się, jak niezwykle przedstawione są związki między przedstawicielami klasy uprzywilejowanej i zwykłymi, uciśnionymi śmiertelnikami. Włóż słomkowy melonik i dołącz do towarzystwa celebrującego wyścigi konne”.

– Susan Wiggs, autorka z listy bestsellerów „New York Timesa”

„Przednia zabawa, wprost zapierająca dech w piersiach! J.R. Ward przenosi się z mrocznego i zmysłowego świata walecznych wampirów do zakamarków rezydencji rodu należącego do elity stanu Kentucky. Jej nowi bohaterowie walczą równie zaciekle jak przedstawiciele wampirzego bractwa, a konsekwencje ich działań bywają równie groźne. Po prostu nie mogłam się oderwać!”.

– Lisa Gardner, autorka z listy bestsellerów „New York Timesa”

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • J. R. Ward - KRÓLOWIE BOURBONA cz. I • J. R. Ward - DOLA ANIOŁÓW cz. II • Autorka tego cyklu, noszącego tytuł części pierwszej, to pisarka znana czytelnikom przede wszystkim z wielotomowej serii o wampirach /Bractwo Czarnego Sztyletu/, ale tym razem "pokusiła się" o pokazanie historii nie z fantastyki lecz z realnej rzeczywistości. • Bohaterowie to rodzina Bradfordów, która swą ogromną fortunę zbiła na produkcji bourbona. Wiedzie życie w luksusie wśród prywatnych odrzutowców, najnowszych modeli samochodów, wystawnych przyjęć i ogromnej plejady służby. • Szczęśliwe życie, tego zazdroszczą im inni. To spojrzenie z zewnątrz - a w tyglu rodzinnym: ojcowski terroryzm, skandale, uprzedzenia, konflikty, malwersacje finansowe, kupczenie swoim ciałem, blichtr pieniądza i wiele innych wydarzeń bez skrupułów i sentymentów. • Wraz z tajemniczą śmiercią seniora rodu nad rodziną zawisa widmo ruiny. Senior przepuścił setki milionów dolarów. Co dalej? • Co zrobić, by skandal nie wyszedł poza mury rezydencji? • I czy na pewno William popełnił samobójstwo, skacząc w nurty rzeki? KTO MA ZASTĄPIĆ SENIORA? • Poharatany przez życie i ojca, pierworodny syn alkoholik Edward? Uznawany za lekkoducha Lane / a właściwie Tulane/ ? Czy w końcu Max - tylko, gdzie go szukać? A może leczona uzależniającymi lekami matka rodziny lub ich siostra Gin - lekkomyślna, wyniosła i pogardliwie odnosząca się do ludzi? • Wtedy okazuje się, że tylko średni syn lekkoduch Lane przejął się losem rodziny i wraz ze swoją ukochaną Lizzy, architektem ogrodów w rezydencji, postanawia ratować upadającą posiadłość. Wrócił do domu , po 2 latach nieobecności, jeszcze przed śmiercią ojca, dowiadując się o chorobie swej piastunki, dla niego "mamuni"- Aurory. Odżywają też uczucia do dawnej miłości Lizzy, którą musiał opuścić w niesprzyjających dla siebie okolicznościach. • On jeden z rodziny wie, choć zawodowo nie jest do tego przygotowany, że jeżeli czegoś nie zrobi, z "królestwa bourbona" nie pozostanie nic. • Cz. II to walka Lane i Lizzy o utrzymanie świata, który zadrżał dla rodziny w posadach. To walka o ratowanie resztek majątku i godności rodziny. A w tym okrutnym świecie pieniądza, gdy wychodzi na światło dzienne sytuacja Bradfordów, pozostaje przy nich tylko garstka przyjaciół. • Polecam tę pełną tajemnic , wielowątkową sagę rodzinną z bardzo dobrze zarysowaną warstwą psychologiczną, z bardzo dobrze wplecionymi retrospekcjami i wspaniałą kreacją bohaterów. • Tomiska grubaśne / razem ok. 1000 stron/, ale czyta się świetnie. • Wydaje się, że nie wszystkie wątki zostały zakończone. Pozostał lekki niedosyt. ale końcowe myśli Lane'a o rodzinie mogą sugerować koniec sagi. Jednak recenzenci znający lepiej twórczość J. R. Ward, spodziewają się dalszych części tego cyklu. Na pewno z przyjemnością pośledzę, jak potoczyły się losy tej rodziny.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo