Świeca

Tytuł oryginalny:
Putnica
Autor:
Ol'ga Gromyko
Tłumacz:
Marina Makarevskaâ
Wydawca:
Wydawnictwo Papierowy Księżyc (2015-2016)
Wydane w seriach:
Rok Szczura
God Krysy
ISBN:
978-83-65568-18-2
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza

Niestety, spokojne życie w miłej miejscowości nie było naszym bohaterom pisane. Ktoś poluje na całą trójkę, a najwyraźniej sprawa dotyczy tajemniczego listu, który wpadł im przypadkowo w ręce. Alka, Ryskę i Żara znów czeka ucieczka, pełne napięcia przygody i zuchwałe przedsięwzięcia. Nie mają pojęcia, że ten niepozorny kawałek papieru jest języczkiem u wagi, na której leżą losy dwóch krajów, a na horyzoncie zbierają się czarne chmury wojny.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • „Świeca” to trzeci tom komicznej trylogii „Rok szczura” autorstwa Olgi Gromyko. Książka całkiem niedawno trafiła do księgarni, dając zakończenie historii przygód Ryski, Żara i Alka. W przeciwieństwie do poprzednich części, tu na drodze bohaterów stają o wiele poważniejsze problemy, związane z bezpieczeństwem państwa. Nadaje to dynamizmu całej historii oraz oczywiście podrzuca nam dodatkowe wątki urozmaicające akcję, która to toczy się wartko i niekiedy zaskakuje. Jak zawsze mamy ciekawych, nies­tand­ardo­wych­, pokręconych bohaterów, nieustannie sobie dogryzających i zabawiających tym czytelnika. Te dialogi za każdym razem poprawiały mi humor. Szkoda jedynie, że to już ostatni tom, bo chętnie przeczytałabym jeszcze z kilka. :) Olga Gromyko ma bowiem świetny, char­akte­ryst­yczn­y styl, dzięki któremu jej książki czyta się błyskawicznie i z wielką przyjemnością. Serdecznie polecam „Rok szczura” każdemu, kto ma ochotę na trochę rozrywki. :)
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo