Dzień cudu

Autor:
Wioletta Sawicka
Wyd. w latach:
2015 - 2018
Wydane w seriach:
Duże Litery
Duże Litery (Prószyński i S-ka)
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.1 (11 głosów)

Czasem trzeba prawie umrzeć, by zacząć żyć na nowo. Pewnej nocy los na drodze Piotra stawia Hankę. Piotr ratuje jej życie i czuje się za nią odpowiedzialny. Hanka początkowo jest nieufna, powoli otwiera się przed nim. Skrajnie różni, a potrzebni sobie. Ona z bagażem trudnych doświadczeń i piętnem śmierci, on niedoceniony z porażającą niemocą twórczą. Zawierają układ. On jej pomoże wymyślić sposób, by mogła odejść na swoich warunkach, a w zamian zyska temat na książkę. Hanka sporządza listę marzeń, które chciałaby zrealizować przed śmiercią. Każdy dzień z Piotrem to dla Hanki dzień cudu. Wioletta Sawicka urodziła się i mieszka na Warmii. Z wykształcenia pedagog, z pasji dziennikarka radiowa, prasowa i telewizyjna. Zawodowo realizuje się w pisaniu reportaży i przeprowadzaniu wywiadów z ciekawymi ludźmi. O sobie wie jedno – że składa się z samych sprzeczności. Prywatnie szczęśliwa żona wciąż tego samego męża, matka bardzo dorosłego syna oraz dorastającej córki. Pasjami lubi czytać książki. Najlepiej kilka naraz. Autorka powieści „Wyjdziesz za mnie, kotku?”, „Będzie dobrze, kotku” i „Jeśli się odnajdziemy, kotku”.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Wciągająca jak wszystkie książki tej autorki. Połykam w całości!
  • Jest to czwarta powieść autorki, po debiutanckiej trylogii "Wyjdziesz za mnie, Kotku "/choć trudno uznawać cz. II i III za debiut, bo to już przecież kolejne książki/. W tej powieści wyraźnie widać, jak bardzo zmienił się warsztat pisarski autorki, jej mocne i pewne pióro, swobodę w tworzeniu wyrazistych portretów psyc­holo­gicz­nych­ bohaterów, osadzonych w danej im rzeczywistości i przede, wszystkim bogactwo słowa i odpo­wied­zial­ność­ za nie. • Bohaterką powieści jest Hania, dziewczyna wychowana w patologicznej rodzinie, co nie jest bez znaczenie dla jej późniejszego życia i decyzji, jakie podejmuje u progu dorosłości, czego dowodem jest małżeństwo bez miłości, byle jak najszybciej uciec z rodzinnego domu. bo życie z ojcem i z podobnym jemu zachowaniem braćmi nie sposób żyć. • Wydawałoby się, że umknęła bohaterka z rodzinnego piekła, ale to dopiero początek jej dalszych kłopotów. • Niespodziewana diagnoza lekarska - nieoperacyjny guz i wyrok, kilka tygodni, a może miesięcy!. Trudno dziwić się załamaniu Hani i jak to w życiu czasem bywa, spotykamy na swej drodze ludzi. którzy bezinteresownie po prostu pomagają. Na męża liczyć nie może, gdyż ten przestraszony chorobą żony czmycha z małżeńskich pieleszy. I wtedy od nieszczęścia ratuje ją Piotr, były policjant, oddalony w swym ojcostwie od syna Michała / nastawienie matki przeciw ojcu/, który zawiera z nią umowę. Hania sporządza listę marzeń, a Piotr dopilnuje ich realizacji. Bohaterka zawierza swemu wybawcy , bo na nikogo innego nie może liczyć, a na swoją rodzinę w szczególności. • Czy Hani uda się w tym trudnym dla niej okresie, z najbardziej chyba tragicznym wyrokiem dla człowieka, spełnić swe marzenia. • A może Piotr jednak znajdzie drogę, by zbliżyć się ze swym synem? • Jednym z zaskakujących momentów jest "przemiana" brata Hani Igora. A co na niego wpłynęło? • Ale to nie tylko jedyny optymistyczny wątek powieści. • Ciekawa jest też narracja powieści płynąca dwutorowo. Relacja Hani i Piotra, co daje nam pełniejszy obraz myśli, przeżyć i pragnień bohaterów . Czytając , zastanawiamy się ile człowiek może w swym życiu znieść cierpienia, upokorzeń, ale też radości i dobroci.. • Polecam tę piękną opowieść z dość zaskakującym, ale czasem prawdziwym, jak to w życiu zakończeniem.
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Wioletta Sawicka
Wydawcy:Legimi (2018) Wydawnictwo Prószyński i Spółka (2015-2018) Prószyński Media (2016) NASBI (2016) ebookpoint BIBLIO (2016)
Serie wydawnicze:Duże Litery Duże Litery (Prószyński i S-ka)
ISBN:978-83-8069-420-0 978-83-8097-697-9 978-83-8097-714-3 83-8069-420-0 978-83-8097-697-09
Autotagi:beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna powieści proza wielka czcionka zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 15 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo