Tajemnice przodków:

ukryty przekaz rodzinny

Tytuł oryginalny:
Aïe, mes aïeux!
liens transgénérationnels, secrets de famille, syndrome d'anniversaire, transmission des traumatismes et pratique du génosociogramme,
Autor:
Anne Ancelin Schützenberger (1919-2018)
Lektor:
Nikola Czarniecka
Tłumacz:
Blanka Łyszkowska
Wydawcy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX (2023)
Virgo Dorota Więckowska-Granicka (2016)
Wydane w seriach:
Zrozumieć Świat na Nowo
ISBN:
978-83-65400-01-7
Autotagi:
audiobooki
druk
publikacje popularnonaukowe
rodzina
3.0 (4 głosy)

Książka Tajemnice przodków. Ukryty przekaz rodzinny miała dotąd we Francji osiemnaście wydań, stała się bestsellerem (ponad 500 000 sprzedanych egz.) i weszła do kanonu lektur obowiązkowych na wydziałach psychologii. Autorka porusza fascynujący temat międzypokoleniowego przekazywania lęków, nierozwiązanych konfliktów, tajemnic, traum, ukrytej lojalności rodzinnej. Omawia powtarzanie się w rodzie przedwczesnych śmierci, przypadki „dziedziczenia” chorób, których nie można uznać za dziedziczne, powtarzanie się w rodzinie wypadków, oraz pojawianie się chorób i wypadków w określonych dniach w roku na przestrzeni kilku pokoleń, czy też utraty zdrowia lub życia, gdy potomkowie są w tym samym wieku, co przodek (syndrom rocznicy).
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Autorka wykonała wielką robotę analizując tysiące przypadków powtarzających się schematów rodzinnych i ich wpływu na życie kolejnych pokoleń. Trudna, ale bardzo ciekawa książka, zachęcająca do prze­anal­izow­ania­ historii swojej rodziny i rozrysowania swojego geneosocjogramu.Zauważając niektóre wydarzenia, możemy raz na zawsze przerwać trudne i traumatyczne historie w naszym rodzie.
  • Książka raczej dla psyc­hote­rape­utów­ i ludzi interesujących się psychologią. Czasami zdarza się, że zachowujemy się jak któryś z naszych przodków czy członków rodziny, których nie znamy, bo rodzina ich wykluczyła z różnych względów.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo