Patyk

Autor:
Hanna Samson
Wyd. w latach:
2012 - 2022
Wydane w seriach:
Znak Litera Nova
ISBN:
9788375548433, 978-83-240-3630-1
978-83-67021-98-2, 83-240-3630-1
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
Więcej informacji...
3.3 (3 głosy)

Hanna Samson to mistrzyni w budowaniu niezwykle wyrazistych portretów psychologicznych kobiet. W precyzyjnie skonstruowanej fabule bohaterka, postawiona wobec doświadczenia granicznego, zrzuca z siebie kolejne warstwy wstydu, rozgoryczenia i lęku. Obserwacja tego procesu jest w tej powieści tak samo ważna, jak powtarzające się podczas lektury pytanie: kto tu tak naprawdę jest ofiarą, a kto myśliwym?

SREBRNANATALIA (lubimyczytac.pl): To książka o kobietach i dla kobiet. O nie zawsze cudownych relacjach matka-córka, o przemocy wobec kobiet, przemianie z uległej, pełnej poczucia winy w asertywną, pewną siebie, silną osobę. Główna bohaterka zmienia się na naszych oczach i obserwowanie tej przemiany jest fascynujące.

JUSTYNA (lubimyczytac.pl): Bardzo dobra powieść. Z konkretnym biegiem wydarzeń. Książka o tym jak historia może zataczać koło i jak może do nas wracać w najmniej spodziewanym momencie. Książka o tym jak obsesyjne myślenie o czymś może spowodować, że staje się to rzeczywistością. Młoda kobieta w obronie własnej rani napastnika i przez długi czas nie może zapomnieć o tej sprawie, aż w końcu dopada ją przeznaczenie.

MONIKSKAPE.BLOGSPOT.COM: Basia, młoda, niezależna kobieta zostaje zaatakowana w garażu podziemnym we własnym domu. W obronie własnej śmiertelnie rani agresora i ucieka... Ucieka daleko, bo do innego miasta, do matki, z którą nigdy nie miała najlepszych stosunków, ale w chwili obecnej rodzinny dom stanie się jedyną kryjówką głównej bohaterki. W domu matki będzie miała czas na przemyślenia, wyrównanie zaległych rachunków i poukładanie sobie tego i owego... Traumatyczne zdarzenie zmieni całe życie dziewczyny... Brzmi świetnie, jest nieźle. Nie jest to nic wybitnego, ale książka jest interesująca, mocno osadzona w rzeczywistości i potrafi zaciekawić fabułą. Czyta się Patyka bardzo szybko, a niejako przy okazji i na użytek własny można przeanalizować swoje stosunki i kontakty z matką. Sporo tu truizmów, ogólników, garść odniesień do roli kobiety w społeczeństwie i stosunków panujących między kobietami właśnie. Ale czyta się dobrze.

PAPIEROWYPRZYJACIEL.BLOGSPOT.COM: W książce została poruszona masa problemów, które dotykają współczesne kobiety – trudne relacje z matką, przemoc domowa, brak ciepła w domu rodzinnym, surowe wychowanie, zdrada, rozbijanie małżeństw, problemy natury osobistej, wysokie wymagania otoczenia, ciągła krytyka, porównywanie się z innymi. Myślę, że wiele scen jest symbolicznych i Autorka stara się przekazać w nich drugie dno. Dlatego czytelnik podczas lektury ma dużą swobodę. Każdy w tej książce odnajdzie coś innego. Trudno ją zakwalifikować do jakiegoś gatunku, ponieważ łączy w sobie elementy powieści psychologicznej, kryminału i paru innych gatunków.

Nota: cytowane powyżej opinie cytowane są we fragmentach i zostały poddane redakcji.

Projekt okładki: Katarzyna Gintowt.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Główna bohaterka Barbara jest młodą, samotną kobietą, która pewnego wieczoru została napadnięta przez nieznajomego mężczyznę. Nieświadoma tego, czy w obronie własnej zabiła napastnika, po pewnym czasie wraca na miejsce zdarzenia, aby zatrzeć wszelkie ślady świadczące o jej winie. Wyrzuty sumienia targające kobietą oraz równoczesny lęk przed prawnymi konsekwencjami doprowadziły ją do podjęcia decyzji o wyjeździe do swojej matki, przed którą czuła respekt. Do tej pory wszelkie próby stania się idealną córką spełzły na niczym. Matka okazywała niezadowolenie ze wszystkiego, co córka robiła. • Wizyta u matki przyniosła wiele wspomnień, złych i dobrych, o wzajemnych relacjach, swojej młodzieńczej niezaradności i wojskowym modelu wychowania panującym w domu. • Powrót do rodzinnego miasta spowodował zderzenie z przeszłością, tym co już minęło. Przyniósł również wspomnienie pierwszej miłości i niew­ytłu­macz­alne­, nagłe zniknięcie ukochanego. Po latach odnalazła, już żonatego mężczyznę swojego życia. Postanawia zdobyć go powtórnie bez względu na konsekwencje dla obu stron. Wyrównanie spraw z czasów młodości ze swoimi znajomymi, którzy wyrządzili jej krzywdę, stało się celem Barbary. Swoim dawnym kolegom wymierza sprawiedliwość według własnego kodeksu. • Pobyt u matki pozwolił bohaterce odnaleźć swoją tożsamość i sens życia. Nagle życie nabrało barw i pojawiły się plany na przyszłość. W końcu przyszedł czas, gdy Barbara odzyskała władzę nad życiem. Już nie była samotną kobietą, która poza pracą nie miała nic, lecz pozyskała nowe przyjaciółki i utrwaliła związek z mężczyzną. • Lecz, czy na pewno wszystko dobrze się skończyło? I czy można tak całkowicie odciąć się od przeszłości? • Serdecznie zapraszam do lektury. • Anna Szatko, MBP w Skawinie
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Hanna Samson
Wydawcy:Estymator (2022) Legimi (2022) ebookpoint BIBLIO (2022) Znak Litera Nova - Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2016) Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2012-2016)
Serie wydawnicze:Znak Litera Nova
ISBN:9788375548433 978-83-240-3630-1 978-83-67021-98-2 83-240-3630-1
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna opowiadania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 11 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo